Fırsatçıların Yeni Hilesi
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Fırsatçıların Yeni Hilesi
20.09.2018 09:51:42

 

Fırsatçıların Yeni Hilesi

Fırsatçılar işin ucunu iyice kaçırdı. Ürünlerin gramajları ile oynayarak gizli zam yapan markalar, vatandaşı isyan ettirdi. Raflarda yan yana getirilen iki pakette aynı miktarda ürün olmadığı bile görüldü.

Fahiş zamlarla boğuşan tüketiciler bütçe denkleştirmeye çalışırken, gramaj oyunu ile de şok oldu. Perakendeciler bir taraftan döviz artışını kat kat aşan zamlar yaparken, diğer taraftan da gramaj azaltarak gizli zam yapıyor. Bisküvi, çikolata ile başlayan gramaj oyunu; deterjandan çekirdeğe, peynirden salçaya, ayrandan kuruyemişe hemen hemen tüm paketli ürünleri sardı. Zam düğmesine basan fırsatçıların gramaj oyunu, etiketlerde de açık açık görüldü. Markaların her zaman aynı gramdan gönderdiği ürünleri incelemeden raflarına koyan marketler, hem markaların gram oyununu gözler önüne serdi hem de tüketicisini yanıttı. Etikette 750 gram görülen Pril deterjanın paketinde 720 gram yazması, gramajın düştüğünü ortaya koydu. Üstelik pakette yazan gramajın güvenilirliği de kuşku uyandırdı. Öyle ki; iki aynı ürün yan yana getirildiğinde, birinin içinde daha az deterjan olduğu görüldü. Farkın marketten mi firmadan mı kaynaklandığı merak ediliyor.

Eskiden 75 gram ay çekirdeği 1 liraya satılıyordu. Şimdi de fiyat aynı ancak gramı yarıya indi. 37 gramlık paketlerde 1 liraya raflarda yerini aldı.

Etikette 750, pakette 720 gram yazıyor. Ayrıca 2 ürün arasında bariz miktar farkı görünüyor.

PAKET: 131 GR ETİKET: 140 GR

PAKET: 63 GR ETİKET: 70 GR

YERLİ ÜRÜNE YERLİ LOGOSU

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yerli üretim logosunu tanıttı, "Vatandaşlarımız, etiketlerden, bu ülkede üreten, yatırım yapan, istihdam sağlayan insanlarımızın ürettikleri ürünlerin ayrımını yapabilecek" dedi. İç piyasanın sağlıklı işlemesi için gerekli denetimleri yürüttüklerini vurgulayan Pekcan, 2 bin 499 firma ve 41 bin 821 ürünün denetlediğini, 131 firmanın bin 296 ürününde haksız fiyat artışı tespit edildiğini açıkladı. Pekcan, 680 üründe fiyat etiketi ve etiket mevzuatına aykırılık bulunduğunu kaydetti.

YUMURTA HİLESİ

Yumurtadaki 'düşük gramaj' hilesi yapılan denetimlerle gözler önüne serildi. Gıda kodeksine göre, 53 gramdan küçük yumurtalar 'S', 53 ile 63 gram arasındakiler 'M', 63 ile 73 gram arasındakiler 'L', 73 gram ve üstündekiler 'XL' etiketiyle belirtiliyor. Ancak İstanbul İl Ticaret Müdürlüğü'nün denetimlerinde kutuda yazanla tartıda çıkan ağırlığın farklı olduğu belirlendi.

Takvim

Fahiş zamlar gizli zam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER