Geleceğimize Saplanan Hançer
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Geleceğimize Saplanan Hançer
02.07.2020 14:31:11

 

Geleceğimize Saplanan Hançer

Bir kimseyi hiç gerek yokken büyük ve önemli bir şahsiyetmiş gibi değer verip gündeme taşımak onun taşıdığı veya benimsediği zihniyeti de benimsemek ve benimsenmesini istemektir.

Adını yazmaktan bile nefret ettiğim bir takım sapkın davranışlara destekçi olduğu açık ve net bir şekilde belli olan Mabel Matiz demek ki böyle bir adamış, böyle önemli bir şahsiyetmiş ki sınavda Türkçe sorusuna konu olmuş. Kendi kültüründen fersah fersah uzak olan bu adamın hangi yönü, hangi davranışı, hangi şarkı sözü geleneğine ve kültürüne bağlı olan bir gencin geleceğine yön verebilir? Zira eğitim sisteminin en genel, en temel amacı kendi geleneklerine, kendi kültürüne bağlı olan insanlar yetiştirmektir. Oysaki YKS sınavında sorulan soruda ‘‘geleneğe değmekten korkmayan modern bir anlatım yakaladı,’’ derken geleneği bırakıp olması gerekenin tersi yönünde modernleşmek dolaylı olarak övülmektedir. Soru Mabel için güzel bir özellik olarak ‘‘değmekten,(neye değmekse) esinlenmekten, beslenmekten korkmuyor,’’ diye bitiyor.

Eğitim sisteminin en önemli sınavı olan bir sınavda gençlerimize soru sorarken aslında onlara bir bakıma model göstermiş oluyoruz. Asıl benim merak ettiğim konu bu sözde maneviyatçı, milliyetçi, muhafazakâr bir yönetimde böyle bir anlayış nasıl oluyor da sisteme hâkim olup bu kadar içine nüfuz edebiliyor. Yine birkaç ay önce buna benzer bir hadise de Kültür ve Turizm Bakanlığında yaşanmıştı. Aleyna Tilki gençlere rol/model olacak 30 kişinin arasında gösterilmişti. Mabel denen adam zaten makbul bir adam olsaydı asıl adı olan Fatih’i, Anadolu kültüründen gelen ismi bırakıp, ne anlama geldiğini bilinmeyen ama yabancı bir isim olduğu belli olan “Mabel Matiz” ismini kullanmazdı. Bu isim değişikliği de göstermektedir ki kendi içinde kompleksli, sorunlu olan birini gündemimize getirip gençlere tanıtıyoruz, adeta onu örnek alın demek istiyoruz, siz de onun gibi olun, gelenekten kopun demek istiyoruz, modernleşin, sapkınlıklara hoşgörüyle bakın demek istiyoruz. Bu şarkı sözleri ile aslında çocuklarımızın geleceği yıkılmaktadır.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER