Hava Sıcaklığındaki Artış Kan Bağışlarını Azalttı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Hava Sıcaklığındaki Artış Kan Bağışlarını Azalttı
02.08.2018 10:48:41

 

Hava Sıcaklığındaki Artış Kan Bağışlarını Azalttı

Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi Müdürlüğü sorumluluk sahasında Amasya, Ordu, Samsun, Sinop ve Tokat illeri bulunmaktadır. Bölge Kan Merkezimiz Sağlık Bakanlığı’nın kendisine verdiği yetki ile ulusal mevzuatlar doğrultusunda sorumluluk bölgesinde kan bağışı kabul faaliyetleri yürütmekte ve bu bölgedeki kamu, özel ve üniversitelerin sağlık kuruluşlarında tedavi gören hastaları kan bileşeni ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Kan, kaynağı sadece insanda olan ve yapay olarak üretilemeyen bir maddedir. Kan bileşenleri birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Sağlık kuruluşlarında tedavi gören hastaların kan bileşeni ihtiyaçlarının sorun yaşanmadan karşılanabilmesi için düzenli ve gönüllü kan bağışçılarına ihtiyaç duyulmaktadır. Türk Kızılayı, kan bağışçılarının yapmış oldukları bağışlar sayesinde sağlık kuruluşlarında tedavi gören hastaların kan bileşeni ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

İçerisinde bulunduğumuz yaz mevsimindeki artmış olan hava sıcaklıkları sebebi ile kan bağışları azalmıştır. Kan bağışında yaşanan bu azalma Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezimizin kan stoklarını olumsuz etkileyerek sağlık kuruluşlarının kan bileşeni taleplerini karşılamakta güçlük çekmemize neden olmuştur. Kan stoklarımızı bölgemizdeki sağlık kuruluşlarında tedavi gören hastaların ihtiyaçlarını sorun yaşamadan karşılar seviyelere ulaştırmak gayesi ile vatandaşlarımızı uygun oldukları en kısa zamanda kan bağışında bulunmaya davet ediyoruz.

Kanın ne zaman, nerede, kime, ne kadar ihtiyaç olacağını bilemiyoruz. Ama her daim birilerinin kana ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Bu sebeple kanın acil değil sürekli bir ihtiyaç olduğunu tekrardan hatırlatarak 18-65 yaş arası tüm bireylerin bu çağrımız sonrasında uygun oldukları en kısa zamanda Türk Kızılayı Kan Hizmet Birimlerine kimlik belgeleri (nüfus cüzdanı) ile gelerek kan bağışında bulunmalarını istiyoruz.

Kan bağışında bulunmak ya da bilgi edinmek isteyen vatandaşlarımız 168 Çağrı Merkezi’ni (ücretsiz) arayarak veya www.kanver.org’yi ziyaret edip, “Kan Bağışı Noktaları” seçeneğine tıklayarak gerekli bilgilere kolaylıkla ulaşabilecektir (http://www.kanver.org/KanHizmetleri/KanBagisiNoktalari).

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Türk Kızılayı Kan bağışı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER