Hemoroid nedir?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Hemoroid nedir?
03.09.2019 08:58:42

 

Hemoroid nedir?

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Özlem Karaca Ocak, "Uzun süreli kabızlık çekiyorsanız, dışkınızda kan görüyorsanız, ağrı ve kaşıntı varsa siz de Hemoroid halk diliyle basur olabilirsiniz." dedi.

HEMOROİDİN HABERCİLERİ NELERDİR!

Hemoroid halk dilinde bilinen adıyla basur, insanlarda zaman zaman ortaya çıkan yaygın bir sağlık sorunudur diyen Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Özlem Karaca Ocak, "Kendisi küçük, ağrısı büyük olan bu sağlık sorunu kalın bağırsaktan sonra gelen ve dışkılamanın gerçekleştiği anüste olan damarlarda görülen problemdir. Hemoroid,  basur ve mayasıl olarak da bilinir.

Makat etrafındaki toplardamar yumağının gevşemesi ve meme şeklinde dışarı doğru sarkmasında yaşanan bu sağlık sorunu bazı belirtiler gösterir. Kabızlık, dışkılamada kan, dışkılama organında şişkinlik, ağrı ve kaşıntı gibi belirtiler hemoroid habercisidir.

Ailenizde daha önce hemoroid problemi yaşamış bireyler varsa hemoroid olma ihtimali yüksek olur. Acılı ve baharatlı gıdalar dışkılama sırasında yanma ve tahrişe yol açtığından bu gıdaları bolca tüketiyorsanız hemoroid olma riskiniz de daha yüksektir.

Hemoroide en çok kabızlık nedeniyle ıkınmalar sebep olur.

Bununla birlikte, Makattaki basınç, Tuvalette uzun süre kalmak, Gebelik, Doğum yapmak, Acı ve baharatlı besinleri aşırı tüketmek, Aşırı kilo, Kronik kabızlık, bağırsakta görülen hastalıklar, at binmek, bisiklet sürmek, alkol kullanımı, bazı spor aktiviteleri yapmak (ağırlık kaldırmak), uzun süre oturarak çalışma, kronik öksürük, kalın bağırsak kanseri ve yaşlanma gibi faktörler de hemoroide yol açar. Özellikle bayanlar utandıklarından dolayı doktora gitmek istemiyorlar. Bunun yanı sıra kulaktan dolma bilgiler ile tedavi yöntemi deniyorlar. Bu da bazı durumlarda kötü sonuçlar doğurabiliyor. Bunun için mutlaka bir uzman doktor tarafından verilen tedavi yöntemine başvurmalıdırlar.

Tıbben Hemoroid tedavisinde öncelikle kamera vasıtasıyla (rektosigmoidoskopi) muayene edilir. Muayenenin ardından kesin tanı konur. İlaç tedavisinin dışında cerrahi bir işlem geriyorsa, günübirlik bir işlem olan lazer teknolojisi ile ağrısız ve kolay bir tedavi uygulayarak, bu sağlık sorunundan kısa bir sürede tedavi edilmektedir." diyerek sözlerine son verdi.

 

Hemoroid basur mayasıl
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert