İsrail'den yeni bir yasak daha!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İsrail'den yeni bir yasak daha!
21.07.2017 11:34:52

 

İsrail'den yeni bir yasak daha!

Mescid-i Aksa'daki işgal ve ihlal faaliyetlerine hız veren İsrail, bugün Mescid-i Aksa'da 50 yaş altındaki Müslümanların namaz kılmasına izin vermeyeceğini açıkladı.

İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlalleri sürüyor. Müslümanlar Esbat Kapısı önünde namaz kıldı.

İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlalleri sürüyor. Müslümanlar Esbat Kapısı önünde namaz kıldı.

Günlerdir Mescid-i Aksa'daki işgal ve ihlal faaliyetlerine hız veren İsrail, bugün Mescid-i Aksa'da 50 yaş altındaki Müslümanların namaz kılmasına izin vermeyeceğini açıkladı.

İsrail, aynı yasağı 2014 yılında da getirmişti.

2014 yılında İsrail, Mescid-i Aksa’ya girişleri 24 saatliğine kapattı, ardından 50 yaşın altındaki Müslümanların bölgeye girişlerini engelledi. Bu karara karşı direnen Filistinlileri bastırmak maksadıyla İsrail askerleri tekrar Mescid-i Aksa’ya girdi ve kutsal mekânları tahrip etti.

Mescid-i Aksa'nın kapısında başlattığı metal arama dedektörü uygulamasından vazgeçmeyen İsrail hükümeti, 50 yaş altı Müslümanların mescide girişine de yasak getirdi.

İsrail'in Harem-i Şerif'in kapılarına koyduğu elektronik metal arama dedektörleri nedeniyle Kudüs'te gergin bekleyiş sürüyor. Müslüman cemaat, İsrail'in Mescid-i Aksa üzerinde oluşturmak istediği egemenlik çabalarına izin vermemek için dedektörlerden geçmeyi reddediyor.

İsrail'in metal arama dedektörü uygulamasına tepki gösteren Filistinliler, pazar gününden bu yana vakit namazlarını Mescid-i Aksa'nın kapılarında eda ediyor.

Bugün getirilen 50 yaş sınırlamasından dolayı Müslümanların Mescid-i Aksa'nın kapısına erişimi de mümkün olamayacak. İsrail polisi Aksa'nın da içinde bulunduğu etrafı surlarla çevrili Kudüs'ün Eski Şehir bölgesine açılan kapıları barikatlarla kapattı.

İsrail'in Yedioth Ahranot gazetesinde yer alan habere göre, dün gece güvenlik kabinesini toplayarak bir değerlendirme yapan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Mescid-i Aksa'nın kapılarına kurulan metal arama dedektörlerini kaldırmama kararı aldı.

Şehirde tansiyon yüksek

Binlerce polisin görevlendirildiği şehirde tansiyon hayli yüksek. Şehrin üzerinde sürekli polis helikopteri uçarken, birçok noktaya da polis barikatları kuruldu. İsrail Polis Sözcüsü Micky Rosenfeld, polisin şehirde ve çevresinde devriye gezerek gün boyunca yaşanabilecek "aksaklıklara" müdahale edeceğini söyledi.

Cuma namazı için bugün Kudüs'teki tüm camileri kapatarak Aksa'ya gelme kararı alan Kudüslüler ise büyük bir gösteriye hazırlanıyor. İsrail'de farklı şehirlerde yaşayan Müslüman Araplar da bulundukları yerlerdeki camileri kapatarak cuma namazı için Aksa'ya gelme kararı almıştı.

On binlerce Filistinlinin sokaklarda namaz kılması ve İsrail polisi ile karşı karşıya gelmesi bekleniyor.

Müslümanları taşıyan otobüsler Kudüs'e sokulmadı

İsrail polisi ise Kudüs'ün çevresine giriş noktaları kurarak başka yerlerden gelen Müslümanların şehre girişini engelleme yoluna gitti. Sabah saatlerinde başka şehirlerden gelen Müslümanları taşıyan onlarca otobüs polis engeliyle karşılaştı ve şehre giremedi.

yenişafak

Mescid-i Aksa İsrail Kudüs
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert