Kendi elimizle hasta oluyoruz!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Kendi elimizle hasta oluyoruz!
18.06.2017 12:00:47

 

Kendi elimizle hasta oluyoruz!

Bilgisayar ve akıllı telefonların yaygın ve yanlış kullanımı ellerimiz için büyük tehdit oluşturuyor. Ellerde meydana gelen tendon ve sinir sıkışmaları, takılmalar, günlük el ve parmak kullanımını ileri derecede kısıtlamaya kadar gidebiliyor.

Gün içerisinde yeterince yorulan ellerimiz, teknolojik aletlerin uzun süreli kullanımına, bir de yanlış pozisyonda kullanmanın yol açtığı yıpranma eklendiğinde son yıllarda daha fazla risk altında. Bilgisayar ve akıllı telefonlar derken ellerimizde meydana gelen tendon ve sinir sıkışmaları, takılmalar, günlük el ve parmak kullanımını ileri derecede kısıtlamaya kadar gidebiliyor. Elimizdeki dokular yoruluyor, yıpranıyor ve zaman içinde sertleşme başlıyor.
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ufuk Nalbantoğlu, günümüzde el hastalıklarının artık çok genç yaşlarda da sık rastlanan bir hastalık haline geldiğini söyledi. Ellerimizin beynimizin bir uzantısı olduğunu dile getiren Prof. Dr. Nalbantoğlu günümüzde en sık karşılaşılan 5 el hastalığını anlatıp, önemli uyarılarda bulundu:

1 Tetik parmak/ Takılma

Özellikle sabahları parmaklarını açma kapama zorluğu yaşayanlar nasıl zor bir hastalık olduğunu iyi bilir. ‘Tetik parmak hastalığı’ denilen bu takılmalar; başta klavye ve bilgisayar kullanımı olmak üzere, bahçe ile ilgilenme, ileri yaş, yanlış ve ağır spor, makas gibi aletleri uzun süreli kullanma nedeniyle günümüzde oldukça sık görülür hale geldi. Kadınların daha yatkın olduğu bu sendroma karşı; güne el egzersizi ile başlamak, egzersiz öncesi ılık su, egzersiz sonrası ise soğuk uygulamak; ödem azaltıcı antienflamatuar krem kullanmak, düzenli spor yapmak alabileceğiniz önlemler arasında.

2 Kubital Oluk / Dirsekte sinir sıkışması

Kubital oluk sendromu, dirsekte sinir sıkışması anlamına gelir. Ellerde ve parmaklarda uyuşmaya yol açan, telefonla bile konuşturmayan, genellikle dört ve beşinci parmaklarda uyuşukluk, ağrı, karıncalanma ve güç kaybına yol açan, kişinin günlük yaşam kalitesini düşüren hastalık özellikle bilgisayar kullanırken dirseklerini yaslayarak çalışan genç insanlarda daha çok görülür. Dirsekte ve bölgede yer değiştiren ağrıya yol açan hastalıktan korunmak için; dirsekleri uzun süre bükülü pozisyonda tutmamak, laptopu kucağında ya da kanepenin kenarına koyup dirseği zedelememek ve araç kullanırken kolu sürekli cama yaslamamak gibi davranışlar fayda sağlar.

3 Artroz / Başparmak eklemi kireçlenmesi

Artroza yol açan başlıca etken, teknolojinin gelişmesine paralel elektronik cihazların aşırı ve yanlış kullanımı. Başparmak, kişinin günlük yaşantısında düğme açıp iliklemeden yazı yazmaya, tırnak kesmeden açma kapama, cisim tutmaya dek kritik öneme sahip. Buna karşın başparmağın elle birleştiği yerde, eklemde ciddi ağrılar, güç kaybı, zaman zaman şişme ve en son olarak deformasyonla ortaya çıkan artroz, zamanla başparmağı ve eli kullanamaz hale getirir. Sağlıklı beslenmek, kalsiyum ve D vitaminini ihmal etmemek, spor yapmak, elleri zorlayıcı hareketlerden kesinlikle kaçınmak gerekir.

4 Karpal Tünel Sendromu

Sinir sıkışmaları içerisinde başı çeken bir el-bilek kanalı hastalığıdır. Akıllı telefonlar, bilgisayar ve telefon kullanımındaki aşırı artış ve bunların kullanımı esnasında bileği uzun süre yanlış pozisyonda tutma başlıca nedenleridir. 
Bu sinsi hastalığa karşı; egzersiz yapmak, bilgisayar ve telefonda aşırıya kaçmamak, yanlış pozisyondan kaçınmak, mouse’u doğru tutmak, kilo vermek çok önemli.

5 Tenisçi/golfçü dirseği

Bileğinizi oynatırken bilek ve parmağı oynatan kasların yapıştığı yerler, dirseğin iç veya dış taraflarıdır. Bu bölgelerdeki dokuların yapışma yerlerindeki kırılganlık, örneğin aynı hareketi ardı ardına yapmak bu kasların kemiğe yapışma yerinde bir nevi yırtılmaya yol açar. Bu yırtılma vücudun iç tarafında olduğunda ‘golfçü dirseği’, dış tarafta olduğunda ‘tenisçi dirseği’ denilir. Erken evresinde zorlayıcı aktivitelerin kısıtlanması, dirseğin kullanılma alışkanlıklarının değiştirilmesi genellikle yeterli olur.

Suat Vilgen/Diriliş Postası

teknolojik aletle Bilgisayar Travmatoloji
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert