Obezite Cerrahisi Hakkında Doğru Bilinen Bazı Yanlışlar
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Obezite Cerrahisi Hakkında Doğru Bilinen Bazı Yanlışlar
23.07.2019 09:35:04

 

Obezite Cerrahisi Hakkında Doğru Bilinen Bazı Yanlışlar

Büyük Anadolu Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Volkan Kınaş obezite cerrahisine dair gündemde yaygın olarak aktarılan, doğru olduğu düşünülen yanlış bilgilere değindi. Kınaş “Obezite cerrahisi ile ilgili halk arasında konuşulan ve kulaktan kulağa aktarılan bilgiler doğru olduğu sanılsa da yanıltıcı olabilmektedir.

Ameliyat olur olmaz hemen kilo verebilirim.

Obezite ameliyatını olmasındaki neden kişilerin diyet ve yoğun spora rağmen kilo kaybı yaşayamamaları, günlük pratiklerini devam ettirmemelerinden dolayı yapılmaktadır. Elbette ameliyat sonrası kişilerin beslenme ve spor faaliyetlerini düzene oturtmaları gerekmektedir. bu düzene uyulduğu süreçte kişiler 6 ay sonunda yüzde 40 oranında, 2 yıl sonrasında ise yüzde 75-90 oranındaki fazla kilolarından kurtulabilirler.  

Bir kez ameliyat oldum, bir daha olamam.

Ameliyat sonrası yukarıda bahsedilen düzenli beslenme ve spor faaliyetlerini sürdürmedikleri için kilo alan kişilerde, aynı ya da farklı bir ameliyat yöntemine dönüştürülerek 2. Bir ameliyat olma imkânı bulunmaktadır.

Obezite ameliyatlarının riski oldukça yüksek.

Obezite ameliyatlarının Dünya Sağlık Örgütü’nün belirtiği şartlara ve tüm uygun şartların sağlandığı hastanelerde uygulandığı takdirde karşılaşılacak olan risk, farklı nedenlerle yapılan mide ameliyatlarında olan risk faktörlerinden daha fazla değildir. Ameliyat öncesinde obeziteye bağlı diyabet, uyku apnesi ya da hipertansiyon gibi ilave risk faktörleri bulunuyorsa gerekli tetkiklerin yapılmasının ardından bu risk faktörlerinin de minimum seviyeye düşürülmesi gerekmektedir.” ifade etti.

Obezite ameliyatı uyku apnesi diyabet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert