Pankreas Kanseri’nde Yanlış Evreleme Uyarısı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Pankreas Kanseri’nde Yanlış Evreleme Uyarısı
06.07.2017 12:31:57

 

Pankreas Kanseri’nde Yanlış Evreleme Uyarısı

VM Medicalpark Samsun Hastanesi Genel Cerrahi ve Karaciğer-Pankreas-Safra Yolları Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. İlhan Karabıçak, ''Pankreas Kanseri tanısı konulan hastaların çoğu tanı anında ileri evrededirler. Her altı-yedi hastadan biri tanı anında cerrahi ile tümörün çıkartılmasına uygundur. Hastaların yaklaşık yarısı ''radyolojik olarak lokal ileri'' dediğimiz, pankreas çevresindeki büyük damarların tümör ile tutulduğu aşamada saptanır. Lokal ileri pankreas kanseri hastaları ilk önce kemo-radyoterapi ile tedavi edilmelidir. Hastaların kemo-radyoterapiye verdikleri cevaba göre, tedavi sonrası cerrahi girişim düşünülebilir.” dedi.

Pankreas Kanseri’nin tanı ve evreleme döneminden bahseden Dr.Karabıçak,”Pankreas Kanseri tanı ve evrelemesinde bilgisayarlı tomografi (BT) veya manyetik rezonans görüntüleme (MR) kullanılmaktadır. Benim Kansai Üniversitesi'nde (Osaka, Japonya) yaptığım ve saygın bilimsel bir dergide yayınladığım bir çalışmada BT veya MR ile 'radyolojik olarak lokal ileri' pankreas kanseri tanısı konulan hastaların yarısından çoğunda tanısal laparokopi ile hastalığın daha ileri aşamada olduklarını saptadık. “ diye konuştu.

Doç.Dr.İlhan Karabıçak,”Bu çalışmanın sonucunda pankreas kanseri tanısı alan her dört hastadan birinin sadece BT veya MR ile takip edildiklerinde yanlış evrelendirildiği ve dolayısıyla yanlış tedavi edildiği anlamına gelmektedir. Biz kendi pratiğimizde bize başvuran ve radyolojik olarak lokal ileri pankreas kanseri tanısı konulan hastalara kemo-radyoterapi başlamadan önce tanısal laparoskopi yaparak hastalığın gerçek evresini ortaya koyuyoruz.” şeklinde açıklamasını sonlandırdı.

Pankreas Kanseri tanısal laparokopi VM Medicalpark Samsun Hastanesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert