Sağlık Bakan Ahmet Demircan Filistin Sağlık Bakanı İle Görüştü
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Sağlık Bakan Ahmet Demircan Filistin Sağlık Bakanı İle Görüştü
31.05.2018 14:16:41

 

Sağlık Bakan Ahmet Demircan Filistin Sağlık Bakanı İle Görüştü

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan Filistin Sağlık Bakanı Dr. Jawad Awad’ı makamında kabul etti.

Bakan Demircan, Filistinli mevkidaşını Türkiye’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Demircan, üç dinin kutsal saydığı Kudüs’ün İsrail devlet terörü altında olduğunu, Müslümanların ilk Kıblesi Mescid-i Aksa’nın mahzun olduğunu söyledi.

Tarihin, bu mazlum milletin mücadelesini övgüyle yazacağını ifade eden Demircan,  “Biz haklıdan ve mazlumdan yana olan duruşumuzu sürdürmeye devam edeceğiz. Bütün dünya sırtını dönse bile, Filistinli kardeşlerimizi onurlu direnişleri sırasında yalnız bırakmayacağız. İnsanlıktan nasibini almamış zalimler o kadar azgınlaştılar ki, yaralıların Türkiye’ye getirilerek tedavi edilmelerine bile müsaade etmediler.” diye konuştu.

Filistin Sağlık Bakanı Awad ise, gördüğü misafirperverlikten ötürü Bakan Demircan’a teşekkür etti. Türkiye’nin kendilerine her zaman maddi ve manevi açıdan destek olduğunu belirten Awad, “Biz bu anlamda sadece dost değil kardeş ülkeyiz. Siz Filistin için nefes almamızı sağlayan ak ciğerlerimiz gibisiniz. O yüzden sizlere tüm desteklerinizden ötürü teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Görüşmenin ardından iki Bakan TİKA tarafından yapımı tamamlanan “Gazze Filistin - Türkiye Dostluk Hastanesi’nin Açılması, Ortak İşletilmesi ve Devri’ne ilişkin Protokol” ile “Filistin Vatandaşlarının Tıpta Uzmanlık Eğitimini Türkiye’de Almasına Dair Protokol’ü imzaladı.

Söz konusu protokol ile, Gazze bölgesinde açılacak 180 yatak kapasiteli hastaneyi, 3 yıl süre ile Türkiye ve Filistin Sağlık Bakanlıklarının müştereken işleteceğini kaydeden Demircan, “3 yıllık sürenin sonunda ayrı bir protokol ile hastane işletmesini Filistin tarafına devredeceğiz. Bakanlığımızın devirden sonra 3 yıl süreyle, izleme ve koordinasyon sorumluluğu devam edecek” dedi.

Kudüs Filistin Sağlık Bakanı Awad Ahmet Demircan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert