Samsun Büyükşehir Belediye’sinde Sınavsız Memur Ataması Tespit Edildi!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Büyükşehir Belediye’sinde Sınavsız Memur Ataması Tespit Edildi!
27.01.2020 11:08:58

 

Samsun Büyükşehir Belediye’sinde Sınavsız Memur Ataması Tespit Edildi!

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nde 2008 ile 2018 yılları arasında özel kalem müdürlüğüne atanan sekiz kişinin iki ay bile görev yapmadan memur olduğunu tespit edildi.

2008 İLE 2018 YILLARI ARASINDA

Sayıştaş’ın 2018 yılı denetimleri kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan atamalar incelendi. Denetçiler, özel kalem müdürlüğüne atanan sekiz kişinin iki ay bile görevde kalmadığını ve kısa görev sürelerinden sonra memur unvanı ile başka birimlere atandığını belirledi.

 

Samsun Büyükşehir Belediyesi 2018 Yılı Sayıştay Denetim Raporu’nda, “En uzun süre görevde kalan özel kalem müdürünün ise bir yıl iki ay 13 gün görev yaptığı ve ardından ekonomist unvanı ile memuriyete geçirildiği görülmüştür. Özel kalem müdürlüğüne açıktan yapılan atamaların memuriyete sınavsız geçişin bir yolu olarak kullanıldığı, açıktan atanan kişilerin bir süre sonra memur olarak başka bir kadroya geçirildiği görülmüştür” ifadeleri yer aldı.

 

“BELİRTİLEN HUSUSLAR DİKKATE ALINACAKTIR” YANITI VERİLDİ

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre Sayıştay, özel kalem müdürlüğüne yapılan atamaların öncelikle belediyede çalışan memurlardan ya da diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurlardan yapılması gerektiği uyarısında bulunarak AK Partili Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin, ‘kanun önünde eşitlik, kamu görevine girmede eşitlik ve liyakat’ ilkesine aykırı hareket ettiğini saptadı. Belediye yetkileri, Sayıştay’ın usulsüz atamalara ilişkin tespitine, “Belirtilen hususlar dikkate alınacaktır” yanıtını vermekle yetindi.

 

YÜZDE 3 SAĞLANMADI

Sayıştay denetçileri, kanunun gereği kurumların toplam dolu kadrosunun yüzde 3’ü oranında memur çalıştırmak zorunda olduğunu hatırlatarak, belediyenin 14 adet engelli memur çalıştırma yükümlülüğü bulunmasına rağmen 11 adet engelli memur çalıştırdığını belirledi.

KANUNA AYKIRI ATAMA

Sayıştay raporunda atamanın mevzuata aykırı olduğu belirtilerek “Söz konusu personelin zabıta müdürü olarak atanması, aranan şartları taşımadığından ve aynı zamanda sınav şartını da yerine getirmemiş olduğundan, mümkün görülmemektedir. Bununla beraber söz konusu personel zabıta müdürü olarak atandıktan 25 gün gibi kısa bir süre sonra Mali Hizmetler Müdürü olarak atanmıştır” dendi.

Kaynak: Birgün

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sınavsız Memur Memur Ataması Büyükşehir Belediyesi Samsun
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Serdsr     0000-00-00 MADDE 17 – (1) Bu Yönetmeliğin 6 ncı maddesinde sayılan unvanlardan daire başkanı ve zabıta müdürü dışındaki kadrolara yapılacak atamalarda aşağıdaki şartlar aranır Yani Zabıta Müd.sinav dişi tutmuş. Sayıştay bunlar da illa sınava girsin düşüncesini bakanlık yerine belediye denetimlerimde yazıp magduriyetler yaratiyor.Bakanliğa resmi yazıyla yazıp neden cevap istemiyorlar.
Serdar     0000-00-00 Zabıta yönetmeliği gayet açık ve net.Zabıta Müd.ve İtfaiye Müd.görevde yükselme sınavı dışında tutulup şartlar tutğunda atamaya tabi kadrolardır.Sayıstay görüşünü bakanlığa yazmalı.Yönetmeliği değiştirin diye.Sayistay idari işlemi kamu zararı varsa inceler.Ilginctir kamu zararı yok ama atamaları uygun görmüyoruz deyip Türkiyenin akdeniz ve ege bölgesinde de dahil yapilan atamalari illa yonetmelik acik ve net yazdigi halde bakanliga diretiyor.
GALERİLER