Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt: Samsun ekonomisi büyüyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt: Samsun ekonomisi büyüyor!
31.08.2017 09:45:22

 

Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt: Samsun ekonomisi büyüyor!

Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, Samsun’un ekonomik olarak büyüdüğünü, ihracat rakamlarının bunu açıkça ortaya koyduğunu söyledi.

Samsun’un 2016 yılında 367 milyon 591 bin 710 dolarlık ihracatı olduğunu, bu rakamın 2017 yılının ilk 6 ayında 226 milyon 226 bin 573 dolara geldiğini belirten Kurt şunları söyledi:

“Son yıllarda cam ve cam eşyalardan tutunda mobilya, müzik aletleri, demir çelik, alüminyum eşyaya kadar 99 kalem mamulü ihraç ediyor. Samsun özellikle sanayi ürünlerinde hızla büyüyor. Samsun’un 2023 yılı hedefi en az 1 milyar dolar olmalı, Türkiye’nin 2023 yılı ihracat hedefi 500 milyar dolar ve Samsun’un da bu büyük hedefe katkı vermesi gerekiyor. Bu nedenle özellikle son dönemlerde yıldızı parlayan medikal sanayi ve cerrahi aletler sektörü umut vadediyor.

CERRAHİ ALAETLER PAZARINDAKİ PAYI 30 MİLYON OLMALI

Türkiye, medikal sanayii üretiminde dünyada ilk 3 sırada bulunuyor ve ülkemizin de üretim merkezi halinde olan Samsun’un 8 milyar dolarlık dünya pazarından aldığı oran 30 milyon dolarlar düzeyinde olmamalı. Bu nedenle Samsun’un hem sağlık turizminden hem de cerrahi alet sektöründen aldığı payın büyümesi için çalışıyoruz. Planlı ve sağlıklı büyüme gerçekleştirdiğimiz takdirde, cerrahi alet sektörü sayesinde hem ihracat hedefimize çok çabuk ulaşırız hem de ülkemizin 2023 hedefine büyük katkı sağlayacağız.”

Samsun Hasan Basri Kurt medikal sanayii cerrahi alet sektörü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert