Samsun UMKE Tatbikatlara Devam Ediyor
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun UMKE Tatbikatlara Devam Ediyor
18.10.2018 14:34:59

 

Samsun UMKE Tatbikatlara Devam Ediyor

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü, UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma ekibi) ekipleri afetlere hazırlık kapsamında tatbikatlarına ve çalışmalarına devam ediyor.

2018 UMKE Faaliyet Planı kapsamında 15-17 Ekim 2018 tarihleri arasında ilimizde UMKE İl Tatbikatı gerçekleştirildi. Samsun UMKE Ekipleri öncelikle Tekkeköy İlçesinde bulunan Asarağaç Tepesi-Bayraktepe Tabiat Parkına yerleşerek kamp alanı oluşturdular. Bayraktepe Mevkinde kalınan 3 günlük süre içerisinde afetlere hazırlık kapsamında pratik eğitimler gerçekleştirildi. Özellikle etkinliğin ikinci gününde İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Enkaz Alanında gerçekleştirilen tatbikatta oluşturulan deprem senaryosu çerçevesinde enkaz altında kalan yaralılara UMKE ekipleri tarafından müdahale edildi.

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Uzm.Dr.Alaiddin DOMAÇ tatbikat hakkında “UMKE Ekiplerimiz; Afet veya acil durumlarda kazazedelere, yaralılara uygun yöntemlerle medikal müdahale etmek ve kurtarma faaliyetleri için özel eğitim alıyorlar. UMKE Ekiplerimiz gönüllü sağlık personelinden oluşuyor. Sağlık sistemimizin çeşitli birimlerinde kendi görev tanımları kapsamındaki asli işlerini yapan uzman doktor, doktor, paramedik, ATT sağlık memuru, hemşire, ebe, anestezi teknikeri, vb. sağlık personeli arasından gönüllü olarak seçilen UMKE personeli arkadaşlarımız, aldıkları teorik eğitimlerin yanında yapılan tatbikatlarla da kabiliyetlerini geliştirmeye çalışıyorlar. Şuanda Samsun UMKE personel sayımız yaklaşık 240 oldu.

Eylül ayında bölgedeki illerimizin katılımıyla yaklaşık 100 UMKE personeliyle Bafra ilçemizde Bölge Tatbikatı yaptık. Şimdi de 44 UMKE personelimizin katılımıyla İl Tatbikatımızı gerçekleştirdik. Bu tatbikatta özellikle deprem senaryosunu işledik, ekiplerimiz oldukça başarılıydı, ayrıca geliştirmemiz gereken yönlerimizi de bu tatbikatta tespit ettik.  Amacımız afetlere hazırlık için gerekli her türlü hazırlığı yapmak. Eğitimlerimiz ve tatbikatlarımız yoğun şekilde önümüzdeki günlerde de devam edecek. Arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum, ülkemize afetsiz günler diliyorum” diyerek görüşlerini ifade etti.

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü UMKE İl Tatbikatı deprem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER