Samsun Valisi Osman Kaymak: Cesaret bilekte değil, yürektedir!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Valisi Osman Kaymak: Cesaret bilekte değil, yürektedir!
15.05.2019 10:12:39

 

Samsun Valisi Osman Kaymak: Cesaret bilekte değil, yürektedir!

​Samsun Valisi Osman Kaymak, Büyükşehir Belediyesi Çok Amaçlı Salonu’nda Milli Mücadele'nin başlangıç tarihi 19 Mayıs 1919'un 100. Yılı kapsamında Engelliler Haftası münasebetiyle düzenlenen iftar yemeğinde ilimizdeki engelli vatandaşlarımız ve Ampute Milli Takımı oyuncularımızla bir araya geldi.

İftar yemeği programı öncesi, Engelli kız çocuğu Elif Öztürk ilahi, Engelli kız çocuğu Elif Bayrak ise Kur’an-ı Kerim ve şiir okudu. Vali Kaymak ilahi okuyan Engelli Elif Öztürk ve Kur’an-ı Kerim ile şiir okuyan Engelli Elif Bayrak’ı tebrik ederek, başarılar diledi.

Samsun’da zaman zaman engelli vatandaşlarla bir araya geldiklerini ifade eden Vali Osman Kaymak yaptığı konuşmasında, “Samsun engelli vatandaşlarımız için çok güzel imkanlara sahip bir il. Devlet olarak, Valilik olarak ve belediyeler olarak siz engelli kardeşlerimizin her türlü ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Biliyorsunuz devletimiz son yıllarda engellilerle ilgili sosyal haklarda çok ciddi değişiklikler ve gelişmeler yaptı. Artık engelli vatandaşlarımız hayatın her alanında varlar. O yönüyle devletimize ve Sayın Cumhurbaşkanımıza buradan çok teşekkür ediyoruz. Ben ayrıca engelli sporcu kardeşlerimizi tebrik ediyorum. Çünkü biz engellilerden şunu istiyoruz. Evlerine kapanmasın, hayatın içinde olsun, neler yapabileceklerini ve hayallerini gerçekleştirebileceklerini insanlara göstersinler. O yönüyle engelli sporcu kardeşlerimizin bende yeri çok daha farklı. Onlar içeri kapanmıyorlar ve yapabileceklerinin en iyisini yapmaya çalışıyorlar. Bu vesile ile ben tekrar engelli sporcularımızı ayrıca tebrik ediyorum. Allah yollarınızı açık eylesin.” şeklinde konuştu.

İçinde bulunduğumuz yılın Milli Mücadelenin başlangıç tarihi 19 Mayıs 1919'un 100.Yılı olduğunu ifade eden Vali Kaymak, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları bundan 100 yıl önce Samsun’a çıkarak Milli Mücadeleyi başlattılar. O yönüyle Samsun Milli Mücadelenin en önemli ayaklarından biri, yani başlangıcı. Biz bu Milli Mücadelenin başlangıç tarihi 19 Mayıs 1919'un 100.Yılı dönümü dolayısıyla ilimizde birçok etkinlik düzenliyoruz. O çerçevede Milli Mücadele ruhunu diri tutmaya çalışıyoruz. 19 Mayıs 2019 günü Sayın Cumhurbaşkanımız Samsun’a teşrif edecekler. Biz Samsunlular olarak Milli Mücadele kenti olmaktan, 19 Mayıs kenti olmaktan ve ilkadım kenti olmaktan büyük onur ve gurur duyuyoruz.” dedi.

Türkiye Cumhuriyet Devleti’nin bu günlere kolay gelmediğini ifade eden Kaymak, “Bundan 100 yıl önce Anadolu tamamıyla işgal altındaydı ve halkta büyük bir umutsuzluk vardı. Atatürk 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a gelerek umutları yakarak yeşertti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Samsun’dan meşaleyi yakarak kurtuluş mücadelesini başlattı. Allaha şükür, bugün hür ve bağımsız olarak yaşıyorsak, oruçlarımızı tutup, çalışıp kazanıyorsak, eyleniyorsak bütün bunları Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, atalarımıza, dedelerimize ve tüm şehitlerimize borçluyuz. Bütün şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Allah mekanlarını cennet eylesin. Allah yolunuz açık etsin. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.” dedi

Ampute Milli Takımı sporcularıyla gurur duyduklarını söyleyen Vali Osman Kaymak, “Dünya ikincisi ve Avrupa birincisi olan Ampute Milli takımı sporcularımızı, ailelerini ve onları çalıştıran antrenörlerimizi, tebrik ediyorum. Onları kutluyorum. Bizleri ve ülkemizi gururlandırdılar. Önümüzdeki senelerde onlardan daha nice şampiyonluklar bekliyoruz. Bizlere milli duygunun, milli mücadele ruhunun nasıl yaşatılacağını gösterdiniz. Allah yollarınızı açık etsin. Arkadaşlar demek ki, cesaret bilekte değil, yürektedir. Allah yüreğinizi daim eylesin.” diye konuştu.

Vali Kaymak konuşmasının ardından engelli vatandaşlarımızla sohbet ederek, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Daha sonra engelli vatandaşlar için düzenlenen iftar programına katılan doğuştan görme engelli ressam Eşref Armağan, perspektif tekniğiyle çizdiği resmi Vali Osman Kaymak'a takdim etti.

İftar yemeği programına ayrıca, Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Kasapoğlu da katıldı.

 

Samsun Osman Kaymak Samsun Valisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER