Samsun’da haydi çocuklar camiye!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun’da haydi çocuklar camiye!
14.01.2019 11:46:19

 

Samsun’da haydi çocuklar camiye!

Yarıyıl tatilinde çocukları Camiye alıştırmak ve sevdirmek amacıyla Server Gençlik ve Spor Derneği tarafından “Haydi Çocuklar Camiye” projesi hayata geçirilecek.

“Namazını Camide kıl, Puanları Topla, Ödülünü Kap” sloganıyla harekete geçen proje, yarıyıl tatilinde çocuklar hem camiye gidecek hem de ödüller kazanacak.

Server Gençlik ve Spor Derneği ve Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içinde yürütülen proje kapsamında 6-13 yaş arasındaki çocuklara 5 vakit namazı cemaatle kılma ve camii cemaati ile namaz kılmanın önemi ve camii sevgisi aşılanacak.

81 ildeki 2 bin 500 camide, 50 bin çocuğa ulaşmayı hedeflenen yarışmada, “cemaatle camide namazın en önemli görevlerimizden olduğu”, “Müslümanların birlik ve beraberlik şuurunu anlamalarını”, “Camide namaz kılmanın” önemi anlatılacak.

Samsun’da da çeşitli camilerde olacak projede, Samsun merkez ilçelerdeki camiler listesi şöyledir:

İlkadım: Kıble Mescidi, Kışla Mahallesi Aksa Camii, Fevzi Çakmak Camii, Gürbüz Camii, Yeni Karakol Camii, Kurşunlu Camii, Abdurrahman Çelebi Camii, Çağlayan Camii, Derebahçe Merkez Camii, Selahiye Camii, Kazım Karabekir Camii, Yeni Doğan Camii.

Canik: Yeşilova Camii, Pınarbaşı Camii, Soğuksu Camii, Hasköy Merkez Camii, Gazi Osman Paşa Camii, OVA Camii, 200 Evler Camii.

Ödüllerin de açıklandığı projede İl Ödülleri altında verilecek. Proje Ortağı Dernekler namaz ve sûre ezberleri sonucunda, il genelinde A Kategorisi, B Kategorisi ve C Kategorisinde dereceye girenlere il ödülleri verecektir.

Katılımcı çocuklar namaz vaktinde camide cemaatle namaz kılarak ve her kategori için belirlenen sûreleri ezberleyerek puan kazanır. Puan kazanılması için camide cemaate yetişmiş olması gerekmektedir. Cemaatle namaz kılınıp bittikten sonra camide kılınan namazlar puanlamaya dâhil edilmeyecektir. Namaz puanları toplamı fazla olan kişi önceliklidir, sûre puanları namaz puanlarında eşitlik olması durumunda dikkate alınacaktır. Katılımcıların namaz puanları toplamı eşit ise sûre puanları da eklenir ve toplam puana göre önde olan kişi belirlenir.

Vakitlere Göre Namaz Puanları:

  • Sabah Namazı : 10 Puan
  • Öğle Namazı : 5 Puan
  • İkindi Namazı : 5 Puan
  • Akşam Namazı : 5 Puan
  • Yatsı Namazı : 8 Puan

Ödüller

Haydi Çocuklar Camiye Projesi kapsamında Bisiklet, Tablet, Kaykay, Kumandalı araba, jenga oyun seti, futbol topu vb. bir sürü sürpriz hediye verileceği resmi web sitede açıklandı.

İl ödülleri İl Proje Kurulu tarafından 1-3 Şubat 2019 tarihleri arasında kazananlara takdim edileceği ifade edildi.

Proje tarihi 21-31 Ocak 2019 / 15-25 Cemâziye'l-Evvel 1440 olarak belirlendi.

Server Gençlik ve Spor Derneği Milli Eğitim Bakanlığı Haydi Çocuklar Camiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER