Samsun’da Hayvan Pazarları ve Yol Kontrolleri Devam Ediyor
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun’da Hayvan Pazarları ve Yol Kontrolleri Devam Ediyor
16.11.2018 08:50:01

 

Samsun’da Hayvan Pazarları ve Yol Kontrolleri Devam Ediyor

Samsun genelinde faaliyet gösteren hayvan pazarları ve yol güzergâhlarında kolluk kuvvetleri ile ortaklaşa yapılan hayvan ve hayvansal ürün hareketlerinin kontrolüne yönelik denetimler devam ediyor.

5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında yürütülen denetimler ile ilgili açıklamalarda bulunan İl Müdürü Nail KIRMACI; “Hayvan hastalıklarının kontrol altına alınması için hayvan hareketlerinin kontrolü büyük önem arz ettiğini vurgulayarak; Samsun’da Müdürlüğümüzce ruhsat verilmiş 7 adet hayvan pazarı bulunmaktadır. Bu pazarlarda salgın ve paraziter hayvan hastalıklarının yayılmasını engellemek, bunlardan korunmak, hayvanların sağlıklı ortamlarda alınıp satılmalarını temin etmek ve bu yerlerin atık ve artıklarının çevre ve toplum sağlığına zarar vermesini önlemek amacı ile denetimler yapıyoruz.

Ayrıca Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı denetim istasyonları ile muhtemel hayvan ve hayvansal ürün nakil güzergâhlarında kaçak hayvan ve hayvansal ürün sevklerinin önlenmesine yönelik kolluk kuvvetleri ile koordineli olarak denetimlerimiz devam ediyor. 2018 yılında İlimiz genelinde 150 gündüz, 81 gece olmak üzere toplam 231 denetim gerçekleştirilmiştir. Denetimler sonucunda 49 araçta belgesiz hayvan ve hayvansal ürün tespit edilmiş ve gerekli yasal işlemler gerçekleştirilmiştir.”

Denetimlerin devam edeceğini belirten Nail KIRMACI: “Hayvan ve hayvansal ürün taşıyanların İl içindeki hareketlerde ürün türlerine göre değişen pasaport, nakil beyannamesi, nakil belgesi veya kesim raporu gibi belgeleri; İl dışı sevklerde ise mutlaka Veteriner Sağlık Raporu bulundurmaları gerekmektedir” dedi.

​Samsun hayvansal ürün hayvan pazarları Veteriner Sağlık Raporu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER