Samsun’da Kurbanlıklarda Tedirgin Edecek Bir Durum Yok!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun’da Kurbanlıklarda Tedirgin Edecek Bir Durum Yok!
09.08.2019 09:55:13

 

Samsun’da Kurbanlıklarda Tedirgin Edecek Bir Durum Yok!

Samsun Havza ilçemizde bazı yetiştiricilerin küçükbaş hayvanlarında hastalık görüldüğü ihbarı üzerine Samsun Tarım İl Müdürlüğü veteriner Hekimleri hastalığın teşhisi için Samsun Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğüne numune gönderdi

Yapılan tetkikler sonrasında işletme sahipleri bilgilendirilmiş olup, idari ve fenni tedbirler alındı.

Bu çerçevede tedbir amacıyla İl Müdürlüğü olarak öncelikle bu işletmeleri koruma ve gözetim bölgesinde bulunan sağlıklı küçükbaş hayvanların tamamı aşılandı.

Konuyla alakalı olarak Samsun Tarım İl Müdürlüğünden konuyla alakalı yapılan açıklama şöyle; 

Samsun Havza ilçemizde bazı yetiştiricilerimizin küçükbaş hayvanlarında hastalık görüldüğü bildirimi alınarak, Veteriner Hekimlerimiz görevlendirilmiş, hastalığın teşhisi için Samsun Veteriner Kontrol Enstitü Müdürlüğüne numune gönderilmiştir.

Yapılan tetkikler sonrasında işletme sahipleri bilgilendirilmiş olup, idari ve fenni tedbirler alınmıştır.

Bu çerçevede tedbir amacıyla İl Müdürlüğü olarak öncelikle bu işletmelerimiz koruma ve gözetim bölgesinde bulunan sağlıklı küçükbaş hayvanların tamamı aşılanmıştır. 

Ayrıca ilçe genelinde yapılan kontrollerde diğer işletmelerimizde hastalığa rastlanılmamış olup, bu işletmelerde tedbir amaçlı sağlık taraması yapılmıştır.

Söz konusu hastalık hayvanlardan insanlara bulaşan değildir.

Büyükbaş hayvanların kordon ve izolasyon bölgesinde ve bu bölge içinde bulunan canlı hayvan satış pazarına girmesi ile ilgili olarak herhangi bir engel yoktur.

Küçükbaş hayvanlar için ise yaklaşan Kurban Bayramı dolayısı ile oluşacak hayvan hareketlerine azami dikkat gösterilerek saha çalışmalarımız devam etmektedir.

Aynı zamanda gerek yetiştiricilerimizin, gerekse kurban kesecek vatandaşlarımızın süreçten rahatsız olmaması için Kurban Hizmetleri Komisyonu'nca belirlenen "Geçici Kurban Satış ve Kesim Yerlerine" küçükbaş hayvanların "Resmi Veteriner Hekim" kontrolü ile girişinin ve kesiminin sağlanması yönünde gerekli tedbirler alınmıştır.

İlimiz genelinde kurban satış noktalarında sıkı denetimlerimiz devam etmekte olup, vatandaşlarımız gönül rahatlığı ile kurbanlıklarını temin edebilirler.

Ayrıca hayvanları ölen yetiştiricilere yeni hayvan temini yapılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

küçükbaş hayvanl Samsun Tarım İl Müdürlüğü Samsun Havza
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert