Sevgililer Gününün tarihçesi
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Sevgililer Gününün tarihçesi
14.02.2019 10:30:14

 

Sevgililer Gününün tarihçesi

​Sevgililer Günü tarihçesi ve önemi hakkında ve neden 14 Şubat’ta kutlandığı hakkında kabul edilmiş bir kesinlik yok.

14 Şubat’ın sanılanın aksine Aziz Valentin’in doğum ya da ölüm tarihiyle de bir alakası bulunmuyor.

Sevgililer günü hakkında içinde Aziz Valentin barındırmayan bir rivayet var.

O da 14. yüzyılda yaşamış İngiliz şair Chaucer’in, 14 Şubat tarihinde kuşların eşlerini seçtiği gün olduğunu iddia etmesiyle alakalı.

Chaucer’e göre kuşlar eşlerini 14 Şubatta seçiyor. Bir anlamda bahara hazırlık olarak da kabul edilebilecek bu görüşün sadece kuşları ilgilendirmesi gerekirken kapitalizmin ısrarıyla tüketim toplumunun hediye alıp verdiği bir gün haline geldiği görüşü yaygın olarak kabul ediliyor.

İçinde Aziz Valentin barındıran sevgililer günü tarihçesiyle alakalı rivayete gelince;

Eski bir Roma festivali olan ve Tanrıça Juno Februata’nın onurlandırılması için düzenlenen etkinliklerde Aziz Valentin’in yasak olmasına rağmen genç çiftleri evlendiriyor olması ve bu sebeple öldürüldüğü gün olan 14 Şubat’ın Sevgililer Günü olarak kutlanmasına dayanıyor.

Eski Roma’da 14 Şubat günü bütün Roma halkı için önemli bir gündü.

Çünkü bu günde Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno’ya duyulan saygıdan ötürü tatil yapılırdı. Juno ayrıca Roma halkı tarafından kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak da biliniyordu.

Bu günü takip eden 15 Şubat gününde ise Lupercalia Bayramı başlıyordu.

Bu bayram halkın genç nüfusu için büyük önem taşıyordu. Gençler sadece bu bayram süresince birbirlerinin sevgilileri oluyorlardı.

Hangi genç kadının hangi genç erkek ile bir çift oluşturacağı eski bir gelenek olan ve Lupercalia Bayramı’nın arife günü yapılan bir çekiliş ile belli oluyordu.

ASKERE GİTMEK YERİNE EVLENMEYİ TERCİH EDİYORLARDI

Romalı genç kızlar, isimlerini küçük kağıt parçalarının üzerine yazıp bir kavanoza koyuyorlardı. Genç Romalı erkekler ise kavanozdan bu kağıtları çekerek üzerinde hangi kızın ismi yazıyorsa o kızla bayram eğlenceleri boyunca beraber oluyorlardı.

İmparator 2. Claudius, Roma’yı kendi katı kuralları ile zalimce yöneten bir hükümdardı.

Onun için en büyük problem ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi.

İşte bu yüzden Roma’daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı.

Aziz Valentine de Claudius’un hükümdarlığı zamanında Roma’da yaşayan bir papazdı. Kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudius’un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti.

Ancak imparator bu durumu bir süre sonra öğrendi. Aziz Valentine insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü. Milattan sonra 270 yılının 14 Şubat’ı Hıristiyan şehitliğine gömüldü.

Aynı zamanlarda Roma’daki putperestler, şubat ayı içinde kutlanan Lupercalia Bayramı’nı kendi putperest tanrıları için kutluyorlardı. Bayram öncesi yapılan geleneksel çekilişi ise seramoniye bağlı kalarak kendileri için uygulamaya başladılar. Hıristiyan Kilisesi’nin ilk kurulduğu yıllarda hizmet veren papazlar bu törenlerin, özellikle de evlenmemiş gençlerin putperestler ile birlikte anılmasından rahatsız oldukları için bir çözüm buldular. Bu gençlerin isimlerinin azizlerle birlikte anılmasını istedikleri için Lupercalia Bayramı’nın başladığı günü “Aziz Valentine Günü” olarak kutlamaya başladılar.

Sevgililer günü Aziz Valentin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER