​Taşeron başvurularında sağlık raporuna gerek yoktur!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
​Taşeron başvurularında sağlık raporuna gerek yoktur!
05.01.2018 12:44:55

 

​Taşeron başvurularında sağlık raporuna gerek yoktur!

Samsun Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Orhan Aydoğdu, 696 sayılı kanun hükmünde kararname ile kadroya geçecek olan taşeron işçilerden istenen sağlık raporunun yasaya göre istenmemesi gerektiğini belirterek, “Bazı kurumlar bu vatandaşlarımızdan “akıl sağlığı yerindedir” raporu isterken bazıları da “işe giriş” raporu istedi ve bu vatandaşlarımızı aile hekimlerine yönlendirdi” diyerek, “1 Ocak 2018 tarih ve 30288 sayılı resmi gazetede yayınlanan tebliğ uyarınca böyle bir RAPORA GEREK YOKTUR. Bu raporu istemekte ısrar eden kurum ve kuruluşların yöneticileri yıllardır umutla bugünü bekleyen vatandaşlarımızı, aynı şekilde kamu emekçisi olan aile hekimi arkadaşlarımızla karşı karşıya getirmektedirler. Kurumlar şahısların bireysel iradeleri ile değil devletin sınırlarını çizmiş olduğu mevzuat çerçevesinde yönetilebilir ancak” şeklinde belirtti.

Aydoğdu şöyle devam etti;

KİŞİNİN SAĞLIKLI OLDUĞUNU BEYAN ETMESİ YETERLİDİR!

“Bu süreçte vatandaşlarımızın kadroya geçişle ilgili teslim etmesi gereken evrak sadece ilgili yazı ekindeki başvuru formu olup kişinin sağlıklı olduğunu beyan etmesi yeterlidir. Bu doğrultudaki bilgi de zaten sağlık bakanlığımız tarafından yakın zamanda tekrar paylaşılacaktır. Bundan fazlasını talep eden yöneticiler vatandaşlarımızın devletin vermiş olduğu hakkı kullanmasının önüne engel koymuş ve dolayısıyla hem hukuken ve hem de gönüllerde suç işlemiş olacaklardır. Bu kişilerin kadroya kabul süreçleri tamamlandıktan sonra ise ilgili kurum kişinin işe uygunluğu açısından sağlık raporu isteme yoluna gidebilir ki bu rapor da sadece işyeri hekimleri tarafından tanzim edilmesi gereken bir rapor olup muhtemelen onunla ilgili de bir tebliğ yayınlanacaktır.

Geçmişte olduğu gibi bundan sonrada vatandaşlarımızın ve aile hekimi arkadaşlarımızın sorunlarının yakın takipçisi olacağımızı dernek olarak taahhüt eder, tüm vatandaşlarımıza aile hekimlerine güvenmeleri gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isteriz.                                                                      

                                                        

sağlık bakanlığı ​Taşeron Samsun Aile Hekimleri Derneğinden
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert