Üç kademeli eğitim, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu en modern eğitim sistemidir
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Üç kademeli eğitim, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu en modern eğitim sistemidir
22.03.2012 18:04:12

 

Üç kademeli eğitim, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu en modern eğitim sistemidir

Eski Bayındırlık ve İskan Bakanı AK Parti Samsun Milletvekili Mustafa Demir, üç kademeli eğitim modelinin Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu en modern eğitim sistemi olduğunu, itirazlarda bulunan muhalefetin kafasında halen robot gibi şablon gibi insan yetiştirme olduğunu söyledi.

4+4+4 eğitim modeli hakkında açıklamada bulunan AK Parti Samsun Milletvekili Mustafa Demir, yeni düzenlemenin zorunlu eğitim sistemini 12 yıla çıkardığını, kamuoyuna sistemin yanlış, eksik ve amacı dışında yansıtılmaya çalışıldığını kaydetti. Öğrencilerin okula bir yıl erken başlayarak, daha verimli bir eğitim almalarının hedeflendiğini ifade eden Demir, Türkiye’de en verimli, en sağlıklı eğitim sisteminin uygulanması için çalışmaların yürütüldüğünü ama konunun başka boyutlara çekilerek özünden uzaklaştırılmaya çalışıldığını, bunda da başarılı olunamadığını vurguladı.
 
Eğitim sisteminde bir üst sınıfa geçilmesi için, üç kademeli eğitimin Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu en modern eğitim sistemi olduğunu ifade eden Demir, “4+4+4′e malum çevrelerin tepkisi, Türkiye gerçeklerinden uzaktır. Yeni düzenleme mecliste kabul edilip, müfredatı hazırlandığın da Türkiye’ye neler kattığını herkes görecek.  Bugün şikayet ettiğiniz ne vardı! Nitelikli iş gücü. Bu eğitim modeli sayesinde Türkiye kısa sürede büyük mesafeler kat edecek” dedi.
 
  Üç kademeli eğitim sistemine karşı çıkılmasıyla ilgili gerçek niyetlerin farklı olduğunu ifade eden Demir “Bu eğitim sistemi ideolojik değil tamamen pedagojiktir. Özellikle muhalefet neden karşı çıkıyor ‘hayır’ diyor.  8 yıl mecburi aynı müfredatı öğrenciye vereceksin, ilk 4 yıldan sonra dallara ayıramazsın, diyor. Bunun haklı gerekçesi olabilir mi! Herkes eğitim almaya devam edecek ama öğrenciye 15 yaşına kadar tek tip eğitim vereceksin, diyor. Halen kafalarında robot gibi şablon gibi insan yetiştirme var. Nereye dayanıyor bu, tek parti zihniyetine. Biz sadece çocuklarımızın ihtiyacı olan eğitimi vermiş olacağız. Pedagojik gereklerden dolayı bu sistem hayata geçmelidir” diye konuştu.
 
   Şuan çocukların 6 yaşını doldurmadan okula gidemediğini, 8 yıl tek tip müfredat uygulandığını hatırlatan Demir, ”Çocuğun yeteneğinin tam doğduğu noktada, vermediğin eğitimi alması için 15 yaşından sonra sen meslek sahibi olacaksın deniyor.  Yapabiliyor mu, zorlanıyoruz dimi. Peki neyi getiriyor bu eğitim, okula gittiğin zaman 4 yıl temel bir eğitim aldın, 4 yıl sonra yetenek ve özelliklerine göre alanlara ayrım başlıyor. İkinci dört yılda bu eğitimi aldıktan sonra üçüncü dört yılda lise de çocuk daha ihtisaslı, donanımlı hale geliyor. 10 yaşından sonra yeteneğini geliştirmeye başlayan gencimiz, iki yıllık meslek yüksek okulu ve 4 yıllık eğitimle mesleğinde tam bir profesyonel oluyor. Yetki ve sorumluluk verebilinecek hale geliyor” şeklinde konuştu.
 
  Demir, uygulamanın hayata geçmesiyle, yeni okula başlayan öğrencileri kapsayacağını hatırlatıp, iktidarın eğitim konusun da ne kadar hassas olduğunun, yaptığı eğitim yatırımları  ve ayırdığı yüksek bütçeyle ortada olduğunu da vurguladı.,
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER