Amerikalılar Samsun’da Balyozla Piknik Yapıyorlar
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Amerikalılar Samsun’da Balyozla Piknik Yapıyorlar
09.04.2017 11:00:00

 

Amerikalılar Samsun’da Balyozla Piknik Yapıyorlar

1956 ile 1961 yılları arasında Samsun’da konuşlanan ve daha sonra Sinop’taki radar üssüyle birleşen The United States Logistics Group – TUSLOG’a bağlı Radar üssündeki Amerikan askerlerinin Samsun’daki tarihi AMİSOS Hazinelerini yağmalayarak ülkelerine götürdüklerine dair şüpheler artıyor.

Türkiye ile NATO arasında yapılan anlaşma gereği Türkiye’nin birçok ilinde üs kuran TUSLOG, 1956 yılında, Türk ordusuyla Amerikan ordusu işbirliği çerçevesinde yürütülen istihbarat çalışmalarının bir merkezi olarak Samsun karargâhını bugünkü Sahra Sıhhiye’nin bulunduğu yere kurdu. 

BALYOZLA PİKNİĞE GİDİYORLAR

Belirtilen tarihlerde Samsun’da görev yapmış Amerikan Askerlerin Facebook sayfasında paylaştıkları resimler Amerikan Askerilerinin istihbari çalışmalar dışında başka bazı şeylere de meraklı olduklarını gün yüzüne çıkartıyor.

1960 yılında Samsun TUSLOG’ta görev yapmış bir Amerikalı bir askerin Facebook sayfasında,  Amerikan radarının konuşlandığı şimdi ise Sahra Sıhhıye okulunun bulunduğu alanda çekmiş olduğu resimler yer alıyor.  Resimlerde Karasamsun’daki AMİSOS Antik Şehrinin kalıntıları, mozaikler, tarihi kalıntılar ve balyozla pikniğe giden askerler görülüyor.

EVLERİNDE DE RESİMLEMİŞLER

Resimlerin bazılarında ise Amerikan askerlerinin evlerinde çektikleri tarihi eserler yer alıyor. Amerikan askerleri Samsun’da gerçekleştirdikleri balyozlu piknikler sırasında ele geçirdikleri tarihi eserleri Amerika’daki evlerine götürmüşler ve yıllar sonra ise çektikleri resimleri Facebook sayfalarından paylaşıyorlar.

Hatta Samsun’da dolaşan bir söylentiye göre askerlerin resimlerinde yer alan bir fotoğraftaki tarihi yapının üzerine radar inşaatı çalışmaları sırasında bir kepçe düşmüş ve açılan delikten içeri girerek mücevher dolu odayı yağmalamışlar.

AMİSOS uygarlığına ait tarihi eserleri parçalayarak ülkelerine götüren Amerikan Askerleri Facebook sayfasına yaptıkları yorumlarda bu durumu kabul ederken, çevredeki köylülerin de aynı şeyi yaptıklarını söyleyerek kendilerini savunuyorlar.

SADECE TARİH KAÇIRMAMIŞLAR

Samsun TUSLOG’ta görevli Amerikan askerleri sadece tarihi eserleri yağmalamamışlar. Aynı zamanda Samsun’da çeşitli asayiş olaylarına da karışmışlar. Mesela, 20.11.1957 yılında Samsun’da Şehir Gazinosu’nda Atatürk’ün resmini yırtmışlar.

Samsun sokaklarında içki içen on kadar Amerikan askeri ara sokaklarda nara atarak çevreyi rahatsız etmiş ve kızlara sarkıntılık yapmışlar. Kendilerini önlemeye çalışan mahalle bekçisini dövmüşler,  Olaya müdahale etmek için gelen jandarmalara da saldırarak bir jandarma erini ağır yaralamışlar. Sonunda halk galeyana gelerek Amerikalı askerlerin hepsini dövmüş.

https://www.facebook.com/video/video.php?v=1944521624078

http://samsun01.blogcu.com/tuslog-turkiye-nin-yakin-tarihinin-bir-ozeti/697933

http://www.onearmed.com/tuslog/tuslog13.html

http://img10.imageshack.us/img10/2803/125914r12424.jpg

http://img217.imageshack.us/img217/7826/125914r12222.jpg

https://www.facebook.com/pages/samsun-tuslog-det-3-2/181753050740?sk=photos

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.26313647997.36405.708227997&type=1

 

tuslog Samsun Amerikan Askerleri amisos
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert