Asarcık
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Asarcık
20.07.2017 11:07:02

 

Asarcık

Cumhuriyetten önce adı Biricik olan Asarcık’ın adı daha sonraları Biçincik olmuştur.

Asarcık’ın bulunduğu bölgenin genel adı Hisarcık’tır. Şekil itibariyle bir hisarı andırdığı için bu adı almıştır. Son olarak Asarcık adını almıştır.

1877–1878 Osmanlı-Rus Savaşı’ndan kaçan Çerkezler bu bölgeye yerleştirildi. Ormanlık alan biçilip iskâna açıldı. Biçmek anlamına gelen Biçincik adı da o günlerde verildi. İskâna açılan bölgede daha sonraları devlet tarafından bir sürü konut yaptırıldı ve Çerkezler bu konutlara yerleştirildi.

Cumhuriyetten önce Asarcık ve civarında Rumlar yaşamaktaydı. Rumlar, Kurtuluş Savaşı sırasında çeteler kurup Türklere zarar verince, Atatürk, Samsunlu Topal Süriye adlı bir kişiyi teğmen rütbesiyle bölük komutanı olarak Asarcık ve civarına göndermiştir. Ayrıca Giresunlu Topal Osman da Asarcık’ta Rumlar’la mücadele etmiştir. Savaşın zaferle sonuçlanmasından sonra Rumlar’ın boşalttığı yerlere Türkler yerleştirilmiştir.

Daha sonra Karakolda Jandarma eri olan Mehmet Çetin isminde Osmancıklı bir kişi ayağında çarıkla Atatürk’ü karşılıyor. Atatürk ona Asarcık’ta Jandarma Komutanı olup bölgedeki Rumları temizlemesini emrediyor. Mehmet Çetin Asarcık’ta subay olur ve Kavak ilçesine de bölük komutanı olur. Bu bölgede Rumlarla en iyi mücadeleyi Mehmet Çetin verir.

Ayrıca 1954 yılında Biçincik köy meydanına (Bu günkü meydan çeşmesi) 2 km’lik yerden su getirtip çeşme yaptırmıştır.

Asarcık 1959 yılına kadar köy,1959’dan 1987’ye kadar Kavak ilçesine bağlı bucak olarak yönetilmiştir. Yapılan mahalli idareler seçimlerinde belediyesi kurulmuştur.1987 yılında ilçe olmuştur.1989 yılında ise yerel seçim yapılmıştır. Bahri KÖŞÜŞ ilk belediye başkanı olmuş ve Asarcık Belediyesini kurmuştur. Biçincik merkezinde bulunan Muhtarlık binası Asarcık Belediyesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. 2006 yılında yeni hizmet binasına taşınmıştır.

İlçeye bağlı; merkezde Biçincik Mahallesi ve Atatürk mahallesi olmak üzere 2 mahalle ile 30 köy mevcuttur.

Asarcık Adliye dışında bir ilçede olması gereken bütün resmi kurumlara sahip bir ilçedir.

İlçenin 2011 yılı itibariyle nüfusu 9.477 kadın 9.120 erkek olmak üzere toplam 18.597 kişidir. Bu Nüfus'un %13.06 Kısmı İlçe Merkez'de %86.94 Kısmı da Köy Ve Beldelerde Yaşamaktadır.

Kaynak; Samsun Asarcıklılar Derneği

Osmanlı-Rus Savaşı asarcık ilçesi Samsun Asarcıklılar Derneği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert