Kur’an-I Kerim Bülbülleri Gönülleri Fethetti
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Kur’an-I Kerim Bülbülleri Gönülleri Fethetti
13.06.2017 09:55:20

 

Kur’an-I Kerim Bülbülleri Gönülleri Fethetti

Türkiye televizyon tarihinde ilk kez yapılan “Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması”nda üçüncü haftanın beşinc gününde katılımcılardan Murat Çiçek, güzel okuyuşuyla Haftanın Finali’ne gitmeye hak kazandı. TRT 1’de her gün 23:40’da yayınlanan “Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması”yla gönül tellerini titretiyor.

GÜNÜN BİRİNCİSİ ŞANLIURFA’DAN

Şanlıurfa’da Kur’an Kursu Öğreticisi olarak görev yapan Murat Çiçek, Rahman Suresi’nin ilk 18 âyetini okudu. Muhteşem okuyuşu jüri üyelerinden Osman Eğin hocadan ve Dr. Mehmet Ali Sarı hocadan 100 tam puan ile notlandırıldı. Jürinin 287 ve seyircinin 86 puanıyla 373 puan ile günün birincisi oldu. Haftanın Finali’ne İstanbul Bayazıt Camii İmam Hatibi Mehmet Duman hocayla hazırlanacak.

Hac Suresi’nin son 4 âyetini okuyarak gönülleri titreten Yusuf Sözen, Samsun Atakum’da İmam Hatip olarak görev yapıyor. Jüriden 281 ve seyirciden 88 puan alarak toplam 369 puan alan Yusuf Sözen, geceyi ikinci olarak tamamladı.

BATI AFRİKA’DAN BİR KUR’AN BÜLBÜLÜ

Asıl adı İnnoussa Amadou olan Yunus Ahmed, 2011 yılında Batı Afrika’dan Türkiye’ye İmam Hatip Lisesi’nde okumak için geldi. Şu anda İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi İslam ve Din Bilimleri Bölümü’nde okuyor. Âl-i İmran Suresi’nin 31-37’nci âyetlerini okuyan Yunus Ahmed, muhteşem okuyuşunu Halil Necipoğlu’ndan 100 puan alarak süsledi. Jüri üyelerinden 274 puan alan Yunus Ahmed, toplamda 365 puan aldı.

Aslen Bolu Geredeli olan ve Ankara Yenimahalle’de Kur’an Kursu Öğreticisi olarak görev yapan Murat Aydın, İnsan Suresi’nin son 9 âyetini okudu. Seyirciden 91 puan ile günün en yüksek puanlarından birini verdiği Murat Aydın, jüriden 259 puan aldı ve 350 puan ile tamamladı.

Tevbe Suresi’nin 111 ve 112’nci âyetlerini okuyan Muhammed Yasir Demirkoparan, jüriden 255 ve seyirciden 88 olmak üzere toplamda 343 alarak yarışmayı tamamladı.

HER GÜN 23:40’DA TRT 1’DE, TEKRARI TRT DİYANET’TE

Ramazan ayı boyunca her gün 23:40’da TRT 1’de yayınlanan “Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması”nın tekrarı her gün TRT 1’de ve TRT Diyanet’te yayınlanıyor.

Programın sunuculuğunu Diyanet İşleri Başkanlığı Radyosu Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Cihat Kılıç, sahne arkası sunuculuğunu ise TRT 1’in sevilen dizisi 80'lerin oyuncusu Hacı Ali Konuk üstleniyor.

Editöre Not:

KUR’AN-I KERİM’İ GÜZEL OKUMA YARIŞMASI’NDA HER GÜN 5 YARIŞMACI

Ramazan ayı boyunca her gün izleyicisine Kur'an ziyafeti yaşatacak olan programın her bölümünde beş yarışmacı gün birinciliği için yarışıyor. Stüdyodaki seyircilerin oyları ve jüri üyelerinin puanlamalarıyla belirlenen günün birincileri, hafta finalinde yarışacak. Hafta finallerinin birincileri ve jüri üyelerinin korumaya aldığı yarışmacılar, Kadir Gecesi yayınlanacak olan büyük finalde yarışacaklar.

BİRİNCİLERİ SELATİN CAMİ İMAMLARI FİNALE HAZIRLIYOR

Gün birinciliği kazanan yarışmacılar, haftanın finaline ve büyük finale her biri ayrı ayrı Selatin Cami (Osmanlı sultanlarının ve eşlerinin yaptırdığı camiler) imamları rehberliğinde hazırlanıyorlar.

Her gün birincisinin Türkiye’nin seçkin hocaları eşliğinde önce Hafta Finali’ne, sonra da Büyük Final’e hazırlayacak. Haftanın finallerine ve büyük finallere katılan her bir yarışmacı, önemli bir tecrübe edinerek yarışmayı tamamlamış olacak.

YARIŞMACIN JÜRİSİ ÖNEMLİ İSİMLERDEN OLUŞUYOR

“Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması”nın jürisi alanında seçkin isimlerden oluşuyor. İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Mehmet Ali Sarı, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii İmam Hatibi Halil Necipoğlu ve DİB Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi Müdürü Osman Eğin’in yer aldığı jürinin yanında, stüdyodaki seyircilerin oyları da günün birincisini belirliyor.

BÜYÜK ÖDÜL 50 TAM ALTIN

Tüm katılımcılara bir tam altın, gün birincilerine üç tam altın, hafta birincilerine beş tam altın hediye edilecek olan yarışmanın final gününde ise yarışmanın üçüncüsüne 10 tam altın, ikincisine 20 tam altın ve birincisine ise 50 tam altın ödül verilecek.

BÜYÜK FİNAL KADİR GECESİ’NDE

Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışmasının Büyük Finali, Kadir Gecesi’nde canlı olarak TRT 1 ekranlarında yayınlanacak. Toplamda 7 yarışmacının yarışacağı Büyük Final ile Ramazan ayının Kur’an-ı Kerim Güzel Okuma birincisi belirlenecek.

Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması trt 1
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert