Elektronik Sigara
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Elektronik Sigara
07.12.2017 08:38:20

 

Elektronik Sigara

Elektronik Sigara

Elektronik sigarayı Çinli eczacı Hon Lik bulmuştur. Hon Lik aşırı dozda bağımlı nikotin hastası olduğu için kendisine ilaç üretmek istersen aslında elektronik sigara cihazını bulmuştur. 1951 doğumlu Çinli eczacı, 2003 yılında 52 yaşamındayken icat etmiştir. İnsanlığa büyük katkısı olan Çinli eczacı, 2001 yılında yaptığı araştırmalar üzerine ultrason ile yoğunlaşma pratikleri yapmıştır. Ultrason ile yoğunlaşma pratiklerinde buhar damlacıkları keşfederek bu buhar damlacıklarının büyük olduğuna karar verdi ve buhar damlalarını küçülterek icadını tamamlayacağını düşündü. Bunun içinse, cihaza verdiği dirençle cihazı ısıttı ve buhar damlacıkları küçültme işleminde başarılı oldu.

İlk Elektronik Sigaralar

Hon Lik 2003 yılında ilk ürettiği elektronik sigara cihazının boyutu oldukça büyüktü, bunun üzerinde çalışmalar yaptı ve arkasından gelen çalışmalarında sonunda cihazı küçük boyutlara indirebildiler. Daha sonra elektronik sigaranın içerisine kendi tercih ve zevklerine göre koku tat yerleştirmeyi başarmıştır. Çinli eczacı en son olarak nikotin ayarı fonksiyonunu cihaza ekleyerek oldukça başarılı bir bulaş imza atmıştır.

Elektronik Sigaranın Gelişimi

İlk üretilen elektronik sigaralarda boyut büyük olduğu için kullanımı oldukça zordu bunun yanı sıra içimi yavaş olduğu için insanlar tercih edemiyordu. Çinli eczacı ilk üretiminin üzerine, boyut değişikliği, nikotin ayarı, likit ve tat zevk ayar fonksiyonlarından sonra elektronik sigara cihazına yüksek frekans ekleyerek, cihazın içimini kolaylaştırdı. İçimi, yüksek frekans eklendikten sonra hızlanarak, tercih konusunda da baya bir ön sıralara yükselmeye başladı. Yüksek frekans fikri daha sonraları da elektronik sigara üretici firmaların buharlaşma temelini oluşturarak ana fikir yapısı olmuştur. 2003de ilk üretim yapıldıktan sonra Hon Lik, milliyetçi bir hareketle sigaranın patentini kendi ülkesi üzerine almıştır.

Geçmişten Günümüze Elektronik Sigara Üretimleri

2003 yılında ilk üretilen elektronik sigaraların sistemi, günümüzde kullanılan atomizer sistematiği kadar kuvvetli değildi. Hon Lik ilk ürettiği elektronik sigarada ultrasonik sistem kullanmıştır. Günümüzde kullanılan elektronik sigarada ise pillerin ısıtma gücüyle cihaz ısıtılarak buhar üretimi sağlanıyor. Piller sayesinde hem sigaranın buharı arttırılmış hem de buharın yoğunluğu arttırılarak yeni bir otomasyon sağlanmıştır. Aynı zamanda yeni elektronik sigaralarda buharın yoğunluğu isteğe göre ayarlanabilmektedir. Donanımsal olarakta, ilk üretimlere göre daha az parçalar kullanılmaya başlanmıştır. Bu özellikle hem üreticiler az maliyetle daha çok kazanmaya başlamış hem de tüketiciler daha rahat ve konforlu kullanmaya başlamıştır. Elektronik sigaralar yeni modern dünyaya ayak uydurmaya başladıktan sonra tüketici sayısını arttırmayı başarmıştır. Aynı zamanda tüketim artarken insanların sigarayı bırakmaları için çok geçerli ve sağlam bir aracı olmayı başarmıştır.

 

Elektronik Sigara
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert