DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Asiye Tanrıöver TÜRKAN
Asiye Tanrıöver TÜRKAN
Giriş Tarihi : 18-05-2024 10:54

Gönüllerimize inşirah ver!

Her karanlık gece, sabaha gebedir. Her fani ölmeye, her varlık yok olmaya, her güzel şey sonlanmaya, her insan imtihan edilmeye mahkumdur. Hayatta yaşadığımız her olgu imtihanımızdır. Kalitemiz anda etkisi altında olduklarımıza tepkimizdir.

 

Her eli kalem tutan güzellikler adına yazıyor, her dili iyi laf yapan Hak üzerine konuştuğu, sanal ortamlarda kesmelerin ve yıkmaların bol olduğu bir ortamın figüranlığı yapılır durumdadır. 

 

Asıl mesele, imtihan ile karşı karşıya kalındığında takılan tavırdır. Bilgiler ile imtihan edilecek olunsaydı, dersini iyi çalışıp sorulara doğru cevap verenlerin kazanacağı kesindir. Lakin imtihanın bilgi üzerine değil, eylem üzerine olduğu herkesin bildiği bir gerçektir.

 

İmanını hayatına şahit kılma eylemi, diller ile söylenenlerin eylem halindeki ispat halidir. İyiliği sonsuz olan Hak Teala elbette imanına hayatını şahit kılan kullarına ikramını bol bol yapacaktır.

 

Allah; dinine yardım edene yardım edecek ve ayaklarını sabit tutacaktır. Muhammed suresinde ki bu vaadi, ancak güvenip teslim olan kullarına verdiği bir ikramıdır.

 

Gerek dünyalık gerekse ölüm sonrasına ait kaybetme korkusu içinde olup, Allah’a tam güvenip teslim olanlara muhakkak Rabbi bir yol gösterecek ve kalplerine bir ferahlık verecektir. Belini kıran imtihanını kaldıracak ve üzerindeki yükü hafifletecektir.

 

Bunun yanında da şanını yükseltecektir. Elbette bunun olması için güvenmek ve teslim olmak gerekecektir. Lakin insan oğlu, gemiye binip de kaptana güvenmeyerek yükünü bırakmak istemeyen ve bütün yolculuk boyunca yükünü sırtında taşıyan zavallının durumu gibidir.

 

Halbuki yerlerin, göklerin ve dahi her şeyimiz ile bizim yegane sahibimiz olan Hak Teala, her güçlüğün yanında bir kolaylık olacağını vaat etmiştir. Hatta anlamayanlar için önemine binaen bir daha tekrar etmiştir.

 

إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا “Muhakkak ki o güçlüğün yanında bir kolaylık daha vardır. “

 

 

Şu bir hakikattir ki, bir güçlük iki kolaylığı asla yenemeyecektir. Lakin kolaylığın olması için de çalışıp çabalamayı, boş kalmamayı, yorulmayı ve Rabbe giden yola sarılmayı şart koşmuştur.

 

Bu da ancak; Rabbe giden yolda, gururun etkisinde kalmadan, indirdiği ve yarattığı kitabını iyi okuyarak ya da iyi okuyanların sözlerine kulak vererek gerçekleşecektir.

 

Hayatın hiçbir alanı boşluk kabul etmemektedir. Gururuna yenilen şeytan dahi bunu itiraf etmektedir. Lakin gururu onu tövbeye değil daha fazla yaşamaya, kaybettiğini kazanmaya değil kinini tatmin etmeye itmiştir.

 

Kıyamete kadar hayat dileyen iblis, kendinden o kadar emindir ki, af yolunu değil, kendi nefsini tatmin etme yolunu tercih etmiştir. Hayallerini, yaptığı hatasını telafi etmek yerine değil, kendini haklı çıkarma eylemi üzerine kurmuştur.

 

Şu bir gerçektir ki; emek verilmeden, gayret edilmeden alınan her değer kaybedilmeye mahkumdur.  Zira emek olmadan yemeğin olmadığı bir gerçektir. Değer verilen her şey kaybedilmemek için emek verilmelidir.

 

Gayretin ve emeğin olmadığı, isteklerin tam oluşmadığı, gönüllerin mutmain olmadığı hiç bir girişim başarılı olmayacaktır.

 

İnşirah; gayret etmeden, yorulmadan, terlemeden, Rabbe sarılmadan olmaz.

 

Hayattaki bütün zorluklar insanın yetişmesi ve kişiliğini oluşturması için bir fırsattır.  Fıratlar da değerlendirmek için vardır. Değerlendirilmeyen her fırsat, gelecekte pişmanlık gerekçesidir.

 

Bir kul azmayınca asla Mevla bela yazmaz. Başımıza gelenler kendi ellerimizle yaptıklarımız yüzündendir. Ne ki zamanla bunu fark edebiliriz. Bütün zorlukları aşmada elbette zaman en büyük ilaçtır.

 

Sıkıntıların bu kadar yoğun yaşandığı, imtihanın ağırlığından bellerin büküldüğü zaman diliminde gönüllerimize inşirah et Ya Rabb-el Alemin…

 

YA RAB! SEN AF EDİCİN. AF ETMEYİ SEVERSİN. BİZİ AF ET.

( ELHAMDULİLLAHİ RABBİL ALEMİN)

NELER SÖYLENDİ?
@
Asiye Tanrıöver TÜRKAN

Asiye Tanrıöver TÜRKAN

DİĞER YAZILARI Hayat algımız ve biz! KENDİNE GEL! Suyumuzu bozarsak duru bakışımız olmaz! Zulümden yorgun düşen bizler! Göz aydınlığı eşler ve evlatlar! Dualarımız Neden Kabul Olmuyor! Algılarımızla mı oynanıyor! Oyun başladı! Rolüne hazır mısın? Sadece Saniyelerle Başarı; altın kafeste sunulan kadeh misalidir! BİR DAKİKA! Kıyamda Olmayan Kayyum Olamaz! Dayanın Uygurlu Kardeşlerim! The secret, sırra vakıf olmak! Kuyuya atılan taşlar! Amaç, araç ve semboller! Hak, gerçek nedir? UYANMAK! Amaç, araç ve semboller! Vicdanın Sesi Kesilmezse Aklın Sesi Duyulur! İlla edep! Canım Babama Atfen Bizi af edin gençler..! Sabreden Nezaketle Taçlanır Dinsiz Bir Toplumda Hayal Ön Plandadır! Yaslandığın yer kadar güçlüsün! Gönlüm Uçmak İstiyor! Dünyanın bize ihtiyacı var! Ruh iklimimizi canlı tutalım! Rahmet, Mağfiret, Kurtuluş... Geldi rahmet ayı! Hâlâ vakti gelmedi mi? Bilim ilerledikçe din biter mi! Mavi Dünya Gemisi Batıyor! Zaman Ahir Zaman! Varlığını kabul etmeyen farkındalık oluşturamaz! Hayaller ve Rüyalar Güncelleme kime göre ve nasıl yapılmalı! Durum, yorum, sonuç! Psikoterapi Eğitimleri Ve Anlam Arayışı Yerdeki gölgeler! Selam Yerdeki Gölgelere Takılmayanların Üzerine Olsun Zaman her derdin devasıdır! İkinci ilişkiye yelken açan birinciyi gözden çıkarmıştır! Müslümanların ilki olmak! İyilikle Kötülük Bir Olur Mu! Başka bir aile mümkün mü! Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az! Güncelleme kime göre ve nasıl yapılmalı! Çocuklarımıza ölümü nasıl anlatalım! Rakip Mi Ekip Mi Olalım! Müslümancılık oyunu mu oyunuyoruz! İnsana iman, gence haya, aileye mutluluk yakışır! Nokta! Hâlâ vakti gelmedi mi! İlim mi bilim mi!
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA