DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Dursun Ali Tökel
Dursun Ali Tökel
Giriş Tarihi : 22-08-2012 09:13

Salâlar kimin için okunuyor/ Çanlar kimin için çalıyor

Sabahın erken saatleri… Uzaktan ve derinden bir salâ sesi geliyor. Anlaşılan birisi daha öte âleme göçtü. Bu salânın birisinin öldüğü anlamına geldiğini nerden anlıyorum? Tabii ki gelenekten, inançtan.  Kültürümüzde birisi öldüğü zaman bu, salâ ile duyurulur.

Birazdan bir salâ sesi daha geliyor. İçimi bir merak kaplıyor, acaba ölenler kimler? Bizim mahallenin camiiinde okunuyor salâ, buralardan biri olmalı. Merakı tatmin mümkün değil, minareden kimin öldüğü duyuruluyorsa da pek anlamıyorum, anlasam da zaten tanımıyorum. Bırak mahalleliyi apartmandakilerden bîhaberiz.

Okunan salâdan kendimize bir pay çıkarıyor muyuz? Yani “bir gün bizim de salâmız okunacak, birileri bunu dinleyecek, acaba ne kadar ilgilenecek, merak edecek mi?” diye sorduğumuz oluyor mu hiç?

 

Çanlar Kimin İçin Çalıyor?

 

“Çanlar Kimin İçin Çalıyor” cümlesi hemen hepimizin aklına “acaba sıra kimde?” sorusunu getirir. Tehlikeli bir durum vardır, bu durumdan pek çok kişi zarar görmüştür. Acaba şimdi bu tehlikeli duruma maruz olma sırası kimdedir?

Bazılarımız bu cümlenin bir roman adı olduğunu bilir. Çanlar Kimin İçin Çalıyor başlığını taşıyan, 1940 yılında kaleme alınan bu roman, 1954’te Nobel ödülü alan, aynı zamanda İhtiyar Adam ve Deniz adlı dünyaca ünlü romanın da yazarı, 1961’de intihar eden Amerikalı yazar Ernest Hemingway’a aittir. Bu eser İspanya iç savaşında savaşan askerleri konu olmakta ve ana tema olarak roman kahramanlarının ölümlerini sorgulamalarını işlemektedir.

Fakat pek azımız bu soru cümlesinin 17. Yüzyılın başlarında ölen İngiliz şair ve papaz John Donne’ye âit olduğunu biliriz. 12 yaşında Oxford’a, 14 yaşında Cambridge’e giren, pek çok dil bilen, önceleri gezgin bir seyyah ve ehl-i keyfken sonraları coşkulu bir vâiz ve hatip olan Donne, vaazlarıyla çok büyük bir hayran kitlesi kazanmıştı:

“Donne’ın şaşırtıcı zekâsı, paradoksları, derin ve acâip bilgisi, kendine özgü çarpıcı benzetmeleri ve eğretilemeleri, ince mantık oyunlarıyla elele giden yoğun tutkuları vaazlarında da bulunduğu için çağdaşları heyecanlı bir tiyatro oyununu seyretmeye gidercesine, kiliseye koşarlardı onu dinlemeye”. (Mina Urgan, İngiliz Edebiyatı Tarihi, C.1, s. 197).

Donne bir seferinde vaaz ederken, birisinin ölümünü haber veren çanlar çalmış olmalı ki, çanların kimin için çaldığını sorar, yani çanlar kimin öldüğünü haber vermektedir? Sonra da cevabı beklemeden şu tarihi sözlerini söyler:

“Hiçbir insan tek başına bir ada değildir. Dünyanın bir parçasıdır herkes… Herhangi bir insanın ölümü benden bir şeyler eksiltir, çünkü iç içeyim insanlıkla. Onun için hiç öğrenmeye kalkma çanın kimin için çaldığını: Senin için çalıyor çan!” (Mina Urgan, A.g.e, s 197).

1600’lü yılların başında bir İngiliz papazın vaazında sarf ettiği bir söz nasıl olur da hemen hemen bütün dünya dillerinde bir deyim haline gelebilir? Bu, hakikaten anlaşılması güç bir iştir. Bu cümleyi Türkçeye bile bir deyim olarak sokan tabii ki Hemingway’ın For Whom The Bell Tolls (Çanlar Kimin İçin Çalıyor) adlı o pek ünlü romanıdır.

Bu roman hemen her büyük dünya diline çevrilmiş ve milyonlarca insan tarafından okunmuştur, okunmaktadır.

Roman, İspanya iç savaşını anlatmakla beraber, adı ünlü bir vaizin hikmetli bir sözünden gelmektedir, ama bunu çok az kişi biliyor. Yani romanın dayandığı zemin metin çok kuvvetlidir, anlatılmak istenen, uyarısı yapılan hakikat insanı ruhuna dokunmaktadır.

Bu soru cümlesi aynı zamanda Heavy Metal grubu Metallica'nın 1984 yılında yayımladığı ikinci albümleri Ride the Lightning'de bir parçanın da adı olmuş:

Metallica, müziği ve sözleriyle hayli sert ve karamsar olan bu şarkıda romana yaptığı göndermelerle çok kuvvetli bir savaş karşıtlığı yapıyor:

Patlıyor silahlar, ileri doğru koşuyorlar sonsuz grilikte

Savaşmayı sürdürüyorlar, çünkü haklılar

Evet, ama kim karar veriyor buna?

Bir tepe için insanlar birbirini öldürebilirler, niçin? Bilmiyorlar

            
Çanlar kimin için çalıyor 
Zaman ilerliyor 
Çanlar kimin için çalıyor 

 

Salâlar Kimin İçin Okunuyor

 

Sabahın erken saatleri, artarda birkaç salâ dinledim. “Acaba ölenler kimler?” diye hâlâ merak içindeyim, ama John Donne’yi okuduktan sonra artık “bu salâlar kim için okunuyor?” diye sormuyorum.

Eminim Donne, eğer câmide vaaz eden bir hatip olsaydı, salâ sesini duyduğunda “bu salâlar kimin için okunuyor diye sorma, bu salâlar senin için okunuyor!” derdi.

Hz. Ali’nin bir sözü var: “Lâ tenzur men kâle-Unzur mâ kâle!” yani şu mânâya geliyormuş: “Kimin dediğine değil, ne denildiğine bak!”

Kimin dediğine değil de neyin denildiğine bakıyorum:

Çanlar hepimiz için çalıyor, pardon, salâlar hepimiz için okunuyor!

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Dursun Ali Tökel

Dursun Ali Tökel

DİĞER YAZILARI Cinnet Buğdayları Âlim Kime Derlermiş Cedel Ve Bedel Bana Geleneğini Söyle... Alâmet Kıyâmeti: Şeysiz Şeyler Üzerine Özgürlük Neyimizdir Kimi Seçelim Samsun Büyüyor, Ya Kütüphanesi? Bu Kadar Aktörü Olan Eğitimden Ne Çıkar? Din Ne Kadar Umûrumuzda? Bu Hastalar Niçin Gülüyor Edilgenliğe Sığınma Yahut Sezai Karakoç Ne Diyor Ki Vefa Bayrağı Gri Alan Münafıkları Bir Süper İnsan Tasarımı Câmilerimiz Ve Kaybolan Rûhâniyetimiz Devletimiz “Akıl”Lanıyor Ben Kendimin Neyi Olurum Balık yemiyormuşuz, peki ama niçin? Tarikat, Cemaat Yoldur Varana da… Aldatanlar kimlerdendir İstemek Türkün Alfabe İle İmtihanı Âkıl Adam Kimdir? Açlıkla Doymak Bir sapma: Ölüm güzellemesi Mandelalar, Harunlar Hayatını Kaybetti De... Sizi Silkeleyenler Var Mı? Ezan deyip geçmeyelim! Bırak (ma) bu hayalleri, bana bir hayal kur! Eğitilmiş İnsan Kimdir? Öğrenci evleri de... TV'lerde Ne Konuşursak Doğru Olur Edepte fukarâ isek hakikate bigâne oluruz BİR UTOPYA: Birlik ve Beraberlik! Ramazan biraz da annedir Ayaklarımız Bize Neyi Hatırlatıyor İbadetin Nihayeti Ne İçindir? İlahi-Yat Gökten Kitaplar Kar Gibi Yağınca… 444 Bu anneler hangi yarışı kaybediyor? Görenedir Görene, Köre Nedir Köre Ne! DersHâne-TestHâne-TesellîHâne Anne-babalık çok mu kolay ki… Öte Dünya Fikri Gerekimizi anlayanlar var! Ruhlardaki Cömertlik Çocuklara sadece isim mi veriyoruz(3) Ahlâka İhtiyacı Olmayan Kim Gençleri Anlamak Meyve Adlarını Da Kaybetmişiz Körsel Vaazdan Görsel Vaaza Dördüncü kişi olmaktan nasıl kurtuluruz? Allah’ın Evleri İçin Layık Gördüğümüz Yerler… Kur’an da tercüme ediliyor da... Bana arşivini söyle sana kim olduğunu söyleyeyim Güç" Kurdu "Öteki" Ağılına Girerse... Körsel Vaazdan Görsel Vaaza BU ANNELER HANGİ YARIŞI KAYBEDİYOR? ORDULU CANLI BOMBA (LAR) BİR İLACIMIZ BİLE YOKMUŞ! AÇLIK TOKLARDAN, YAZMAK BİLİNÇTEN İSTEMEK
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA