DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Dursun Ali Tökel
Dursun Ali Tökel
Giriş Tarihi : 19-06-2013 09:41

Gökten Kitaplar Kar Gibi Yağınca…

Siyasi çatışmalar, varlık kavgaları, güç savaşları, iktidar hesapları, meydan okumalar, kibir kumkumalıkları, efendilik taslamalar, ağalık buyurmaları, “küçük dağları ben yarattım”lar bir gün nihayet bulacak.

Ne kalacak geriye bütün bunlardan?

Veya ne kalmayacak?

Kavgalarını verdiğimiz şeyler eğer bir gün gelip de bizim kavgamızı vermeyecekse bizler o kavgayı niçin veriyor oluyoruz?

Kavgasını verdiğimiz şeyler nasıl mı bizim kavgamızı veriyor olacak?

Bu küçücük yazı bunu örneklemeye dairdir.

 

Aramaya ve Bulamamaya dairdir

 

Hafta başında üniversitedeki bir görev sebebiyle Tokat’taydık. Görev ne ise ifa edildikten sonra şehri bir gezelim dedik.

Bilmem kaç devletten ve imparatorluktan eserler barındıran bu ruhani şehirler bakmayı bildiğiniz müddetçe sarıp sarmalıyor sizi.

Aradıklarını baktıkları yerlerde göremeyenler, gördüklerini arayanlar değildir. Onlar aynı zamanda hiç bir zaman da bulamayacakları için bizler bu o sınıftan olmaktan hep imtina ettik…

Bu aziz şehirde gördüklerimiz aradıklarımızdı, bulduklarımız tam da bulmamız istenenlerdi.

Her ruhun besleneceği şehirler ve o şehirlerde mekânlar vardır.

Meşrebiniz sizi hemen de oralara götürür. Necip Fazıl’ın deyişiyle oluklar çifttir: Birinden nur akar birinden kir.

 

Dâireye dairdir

 

Şehrin bunaltan sıcağından kaçılacak yerler vardır. O anda yine meşrebiniz girer devreye ve o, sizleri bir yerlere yönlendirir.

Daha önce de bulunduğumuz bu mübarek şehirde gideceğimiz yerler belliydi.

Ali Paşa camiine, o asırlık çınarların avlusunda yer alan camiin şadırvanına yöneldik.

Yarabbi o nasıl bir tılsımdır, o nasıl bir mimari harikadır: Her tarafı ahşap olan şadırvanın kenarlarına oturuyorsunuz. Dışarıda sizi yakıp kavuran o sıcaklık şadırvana girdiğinizde sanki birden yok oluyor.

İnanılmaz bir serinlik, hatta bir soğukluk kuşatıyor sizi, sırtınızın bir an üşüdüğünü hissediyorsunuz. Öyle bir esiyor ki zannedersiniz şadırvanın dışında fırtına var. Fakat bakıyorsunuz ağaçların yaprakları bile kımıldamıyor: Bu serinlik nerden gelir?

Abdest alıyorsunuz, yeniden o ahşap sedirlere oturuyorsunuz, serinliğiniz katlanıyor.

Manevi bir haz adeta çiviliyor sizleri oralara. İbadet bir haz haline geliyor; inancınızın sizleri nasıl da farklı kıldığına hayret ediyorsunuz. Bu serinliği olmayan yerlerde arayanlara ve bulduğunu zannedenlere acımaya başlıyorsunuz.

O an İhramcızade hazretlerinin şu sözü geliyor aklıma: “Gardaşlarımİçinde olduğumuz durumu sultanlar bilseydi, o hali elde etmek için muhakkak bize kılıçlarıyla savaş açarlardı.” 

Demek ki o “hal”in bilinmesine ruhsat verilmiyor.

Sultanlar asla “o hal”i elde etmek için kılıç çekmediler. Kılıç çektikleri de onlara yar olmadı.

Onlar fasit ve hasit bir dairedeydiler

Bizler burada bir başka dairede…

Loşun ruhaniyetinde

 

O muazzam sütunların yanı başından içeriye doğru Ali Paşa camiine giriyoruz.

Dışarıda yakıp kavuran ve gözleri kör edercesine parlayan güneş ışıklarına inat içeride ruhlara işleyen bir loşluk ve serinlik…

O mübarek insanlar insan ruhunu ve bedenini nasıl da okumuşlar!

 Kışın ayrı, yazın ayrı bir âlemin hazzını sunan bu mabetleri yapanlar sadece mimar mıydılar, sadece usta mıydılar, sadece taşçı, duvarcı, marangoz muydular?

O insanlar, insanın ruhunu, maddesini, gözünü, bakışını, nazarını, kalbini de mi okumuşlardı?

Nasıl olurda yüzyıllar sonra bile insanoğluna huzur ve keyif vermeye devam ederler?

Bu mabetler sizleri nasıl da ayrıcalıklı kılıyor! Nasıl da üzülüyorsunuz bu hazdan mahrum kalanlara!

Bu camileri yapanlar yüzyıllar sonra bile insanları şâd etmeye devam ediyor, onların kalplerini, ruhlarını, bedenlerini serinletmeye devam ediyor.

Ve her gelen Ali Paşa’nın defterini açık tutmaya, kabarık tutmaya, o defterin sayfalarını ak etmeye devam ediyor!

Yarabbi bunlar ne yüce ruhlulardı ki, öldükten sonra bile yaşamaya, yaşatmaya devam ediyorlar.

Hiç tanımadıkları insanları mutlu kılmaya devam ediyorlar!

Peki, öldükten sonra bizden arda ne kalacak!

Birileri olsun bırakacaklarımızın ardından böyle bir rahmet yazısı yazmaya niyet edecek mi?

 

Kavgalarını verdiklerimiz

 

Bugün kavgasını verdiğimiz şeyler, yarın bizim için kavga edecekse o aziz kavgalara devam edelim.

Bugün kavgasını verdiğimiz şeyler yarın bizim ardımızda bırakalım kavga vermeyi lanetimizi verecekse yine o kavgaya devam mı edelim?

Mevlana’nın dediği gibi: Birisine sordu “malını mı çok seversin, yoksa günahlarını mı?” Adam dedi ki “Hasbünallah, bu nasıl soru? Tabi ki malımı daha çok severim.” O zaman Buyurdu ki Hz. Mevlana “Madem öyle de neden ölünce günahlarını yanın sıra götürüyorsun da malını dünyada bırakıyorsun?”

O adamın bu âlemde sadece mal kavgası ettiği belliydi demek ki; kimlerinin iktidar, kimilerinin makamlar, kimilerinin saltanat, kimilerinin ihtişam, kimilerinin ihtikâr kavgası verdiği gibi!

Bütün bu kavgalar ardımız sıra bizim kavgamızı vermeyecek, aksine tınmayacak bile bizi. Sahip olup da bıraktığımız her şey hemen kendisine yeni bir sahip bulup onu avutmaya devam edecek!

Bunca kavganın ardından yanımızda götürdüğümüz ne olacak?

 

Kitaplar karlar gibi yağınca…

 Eski bir kitapta, mahşer bölümünü okuyorum.

Yazar/şair dua ediyor bir yerde:

“Yarabbi” diyor: “Mahşer gününde, edip eylediklerimizi yazan kitaplar gökten karlar gibi yağdığında bizim kitabımızı ak eyle!”

Tokat’ın o aziz beldesinde bıraktığı muhteşem mabedin Ali Paşa merhumun kitabını ak edeceğinden şüphe yok!

Çünkü yüzyıllardır o eserler ziyaretçilerinin gönüllerini ve bedenlerini ve ruhlarını ak etmeye devam ediyor.

Bu aklardan ona ne çok nasipler düşecektir!

Mahşerde gökten kitaplar karlar gibi yağdığında bizim kitabımız da yağanlar arasında olacak!

Kavgalarını verdiğimiz şeylere dikkat edelim.

Bu kavgalar biz öldükten sonra da kavgamızı verip yüzümüzü ak edecek mi?

Mahşerde gökten yağan kitabımızın sayfalarını ak-pak etmeye devam edecek mi?

Yoksa kendisi için kavga verdiklerimiz bir gün gelecek şeytan’ın şöyle dediği gibi mi diyecek:

“Hesaplar görülüp iş tamamlanınca şeytan onlara şöyle diyecek: 'Allah size doğru vaadde bulundu. Ben de size bir şeyler vaad ettim, ama sözümden caydım. Doğrusu, benim size istediğimi yaptıracak bir gücüm yoktu. Sadece ben sizi dâvet ettim, siz de çağrımı kabul ettiniz. O halde beni ayıplamayın, kendi kendinizi kınayın. Ne ben sizi kurtarabilirim, ne de siz beni kurtarabilirsiniz.”(İbrahim, 14/22)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Dursun Ali Tökel

Dursun Ali Tökel

DİĞER YAZILARI Cinnet Buğdayları Âlim Kime Derlermiş Cedel Ve Bedel Bana Geleneğini Söyle... Alâmet Kıyâmeti: Şeysiz Şeyler Üzerine Özgürlük Neyimizdir Kimi Seçelim Samsun Büyüyor, Ya Kütüphanesi? Bu Kadar Aktörü Olan Eğitimden Ne Çıkar? Din Ne Kadar Umûrumuzda? Bu Hastalar Niçin Gülüyor Edilgenliğe Sığınma Yahut Sezai Karakoç Ne Diyor Ki Vefa Bayrağı Gri Alan Münafıkları Bir Süper İnsan Tasarımı Câmilerimiz Ve Kaybolan Rûhâniyetimiz Devletimiz “Akıl”Lanıyor Ben Kendimin Neyi Olurum Balık yemiyormuşuz, peki ama niçin? Tarikat, Cemaat Yoldur Varana da… Aldatanlar kimlerdendir İstemek Türkün Alfabe İle İmtihanı Âkıl Adam Kimdir? Açlıkla Doymak Bir sapma: Ölüm güzellemesi Mandelalar, Harunlar Hayatını Kaybetti De... Sizi Silkeleyenler Var Mı? Ezan deyip geçmeyelim! Bırak (ma) bu hayalleri, bana bir hayal kur! Eğitilmiş İnsan Kimdir? Öğrenci evleri de... TV'lerde Ne Konuşursak Doğru Olur Edepte fukarâ isek hakikate bigâne oluruz BİR UTOPYA: Birlik ve Beraberlik! Ramazan biraz da annedir Ayaklarımız Bize Neyi Hatırlatıyor İbadetin Nihayeti Ne İçindir? İlahi-Yat 444 Bu anneler hangi yarışı kaybediyor? Görenedir Görene, Köre Nedir Köre Ne! DersHâne-TestHâne-TesellîHâne Anne-babalık çok mu kolay ki… Öte Dünya Fikri Gerekimizi anlayanlar var! Salâlar kimin için okunuyor/ Çanlar kimin için çalıyor Ruhlardaki Cömertlik Çocuklara sadece isim mi veriyoruz(3) Ahlâka İhtiyacı Olmayan Kim Gençleri Anlamak Meyve Adlarını Da Kaybetmişiz Körsel Vaazdan Görsel Vaaza Dördüncü kişi olmaktan nasıl kurtuluruz? Allah’ın Evleri İçin Layık Gördüğümüz Yerler… Kur’an da tercüme ediliyor da... Bana arşivini söyle sana kim olduğunu söyleyeyim Güç" Kurdu "Öteki" Ağılına Girerse... Körsel Vaazdan Görsel Vaaza BU ANNELER HANGİ YARIŞI KAYBEDİYOR? ORDULU CANLI BOMBA (LAR) BİR İLACIMIZ BİLE YOKMUŞ! AÇLIK TOKLARDAN, YAZMAK BİLİNÇTEN İSTEMEK
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA