DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Dursun Ali Tökel
Dursun Ali Tökel
Giriş Tarihi : 17-07-2013 09:48

İbadetin Nihayeti Ne İçindir?

İftara yaklaştığımız saatlerde, pide almak için bir fırının "önünde"yim.

Fırın o kadar kalabalık ki içeri girmek için bir savaşı göze almak gerekiyor. Bu yüzden fırının "önünde"yim diyorum.

İçeriden bağrışmalar geliyor, onu itilip kakışmalar takip ediyor peşinden küfürler ve kavga.

İftar sofrasında sıcak bir pide yemek için şu fırında yaşanılanları anlamak, hele hele de birisine anlatmak imkânsız.

İftarında sıcak pide yemek için kavga ettiğimiz orucu biz niye tutuyoruz?

Yemenin, içmenin afetlerinden bir müddet uzak olmak için nefislerimize bir zırh olarak geçirilen oruç bize niye farz kılındı?

Fırınlarda sıcak ekmek kavgası etmek, sıralarda insanları bir pide için kırmak, tokluğumuzu orucumuzu yücelten açlığımıza üstün tutmak için mi?

Orucun kendisini tutmadığı insanlar oruç tutsalar ne, tutmasalar ne?

Oruç sadece mideye tutturulan bir ibadet mi? Oysa onu farz kılan Allah orucu bütün azalarımıza tutturmamızı istiyor, sadece midemize değil!

Onun bize farz olduğunu söyleyen Hz. Peygamber "oruçluyken biri size sataşırsa 'ben oruçluyum' deyip onu savuşturun" buyuruyor.

Ama bunlar sadece kutsal kitaplarda yazılı sözler olarak kalıyor; bu kutsal, ruhlarımıza, eylemlerimize bir türlü sirayet edemiyor.

Yazının devamı için tıklayınız:

http://www.akasyam.com/kose-yazisi/631/ibadetin-nihayeti-ne-icindir.html

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Dursun Ali Tökel

Dursun Ali Tökel

DİĞER YAZILARI Cinnet Buğdayları Âlim Kime Derlermiş Cedel Ve Bedel Bana Geleneğini Söyle... Alâmet Kıyâmeti: Şeysiz Şeyler Üzerine Özgürlük Neyimizdir Kimi Seçelim Samsun Büyüyor, Ya Kütüphanesi? Bu Kadar Aktörü Olan Eğitimden Ne Çıkar? Din Ne Kadar Umûrumuzda? Bu Hastalar Niçin Gülüyor Edilgenliğe Sığınma Yahut Sezai Karakoç Ne Diyor Ki Vefa Bayrağı Gri Alan Münafıkları Bir Süper İnsan Tasarımı Câmilerimiz Ve Kaybolan Rûhâniyetimiz Devletimiz “Akıl”Lanıyor Ben Kendimin Neyi Olurum Balık yemiyormuşuz, peki ama niçin? Tarikat, Cemaat Yoldur Varana da… Aldatanlar kimlerdendir İstemek Türkün Alfabe İle İmtihanı Âkıl Adam Kimdir? Açlıkla Doymak Bir sapma: Ölüm güzellemesi Mandelalar, Harunlar Hayatını Kaybetti De... Sizi Silkeleyenler Var Mı? Ezan deyip geçmeyelim! Bırak (ma) bu hayalleri, bana bir hayal kur! Eğitilmiş İnsan Kimdir? Öğrenci evleri de... TV'lerde Ne Konuşursak Doğru Olur Edepte fukarâ isek hakikate bigâne oluruz BİR UTOPYA: Birlik ve Beraberlik! Ramazan biraz da annedir Ayaklarımız Bize Neyi Hatırlatıyor İlahi-Yat Gökten Kitaplar Kar Gibi Yağınca… 444 Bu anneler hangi yarışı kaybediyor? Görenedir Görene, Köre Nedir Köre Ne! DersHâne-TestHâne-TesellîHâne Anne-babalık çok mu kolay ki… Öte Dünya Fikri Gerekimizi anlayanlar var! Salâlar kimin için okunuyor/ Çanlar kimin için çalıyor Ruhlardaki Cömertlik Çocuklara sadece isim mi veriyoruz(3) Ahlâka İhtiyacı Olmayan Kim Gençleri Anlamak Meyve Adlarını Da Kaybetmişiz Körsel Vaazdan Görsel Vaaza Dördüncü kişi olmaktan nasıl kurtuluruz? Allah’ın Evleri İçin Layık Gördüğümüz Yerler… Kur’an da tercüme ediliyor da... Bana arşivini söyle sana kim olduğunu söyleyeyim Güç" Kurdu "Öteki" Ağılına Girerse... Körsel Vaazdan Görsel Vaaza BU ANNELER HANGİ YARIŞI KAYBEDİYOR? ORDULU CANLI BOMBA (LAR) BİR İLACIMIZ BİLE YOKMUŞ! AÇLIK TOKLARDAN, YAZMAK BİLİNÇTEN İSTEMEK
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA