DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Halil MERT
Halil MERT
Giriş Tarihi : 13-02-2023 13:53

Deprem ve Afet Seferberliği

Ülkem zor günler geçiriyor.

 

Seçim Süreci devlet ve Milletimin düşmanları ellerini ovuşturuyordu. Kaos için bile hem içeriden hem de dışarıdan çalışıyordu Türk Milleti’nin düşmanları.

 

Üzerine bir de deprem felâketi geldi. O kadar büyük bir alanı etki altına aldı ki!

 

Devletimize ve Aziz Milletimize geçmiş olsun.

 

Seferber oldu Milletim. Depremde açılan yaraları sarmak için.

 

Artvin’den, Muğla’ya, Edirne’den Hakkari’ye…

 

Sonra kardeş topraklardan insanlarımız Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Bosna-Hersek, Kuzey Irak, Özbekistan, Kıbrıs, Pakistan, Ürdün, İsrail, S. Arabistan, Tacikistan, Ukrayna, Rusya, Moğolistan, Filistin demeden koştular. Elbette Büyük Türk Milleti’nin dünyanın birçok coğrafyasında emeği, hatırı, alınteri olduğu için her yerden insanlar geldi.

 

Ülke içinde siyasetin gerdiği ortamın halkta aslında karşılığının olmadığını gördük. Doğulu, Batılı, Kürt, Çerkez, Boşnak vb. demeden insanımız koştular. Aklıma Kıbrıs Barış Harekâtı döneminde Askerlik Şubelerinin önüne asker olmak için Edirne’den Hakkari’ye doluşan insanımız geldi. Bunca tahribata rağmen Anadolu’m yekvücut. Hamdolsun…

 

Depremin bende bıraktığı izi, düşündürdüklerini ve yapılması gerekenleri kendimce arz edeceğim.

 

Milletimizin birlik ruh ve azmi siyasete iktidarı, muhalefeti ile taşınmalıdır. Her iki tarafta da felâketten ikbal devşirmeye çalışanları gördüm. Bu tipler milletimize lâyık değildir. Felaket tellallığı yapıp hiçbir şey yapılmıyormuş gibi davranan muhalifleri ayıplıyorum ancak Milletimin gayretlerinin tamamını iktidara yazanları da ayıplıyorum. Bir siyasiyi “İngiliz Ajanı” diye deprem bölgesinden kovmaya kalkan eski milletvekili kaba kadın BİZDEN olamaz…

 

Özellikle AFAD’a atamalarda liyákât, ehliyet aranmadığını üzülerek gördük. Deneyimi olan Başkan Afrika’ya Büyükelçi olarak atanmış. AFAD Afetlere Müdahale Genel Müdürü ise İlahiyatçı ve bir tarikatın yazarlarından.. AFAD ile ilgili deneyim mi? Göremedim. Üzülerek ifade ediyorum, atayan mes’ul, atanan da mes’ul. Sosyal medyada kendisini göreve layık görene teşekkür etmeden önce “Ben bu göreve ehil değilim.” diyecek bir delikanlının çıkmasını bekliyorum.

 

Bilelim ki liyakâtsiz ve ehil olmayan kişilerin atanması dinimizce HARAM karşılığı günah, yasalara göre SUÇ karşılığı ceza, 

 

Geçmişte TSK’nin DAFYAR (Doğal Afet yardım) PLANLARI vardı. Ben de bu planlamalarda bulunmuş bir subayım. Yılda en az iki kez Mülki Amirlere (Vali, Kaymakam) planlama arz edilir, buna uygun olarak Sivil Savunma Md.leri ile Toplanma Yerleri, Depolama Alanları, İlk Yardım Birimleri ve yerleri yollar dahil toplantıları yapılırdı. Bu arada EMASYA ve DAFYAR gibi planlarda amir birlik komutanı değil, mülki amirlerdi. Bu da halkımızca bilinsin…

 

Şimdi emekli generaller ve siyaset ikiye bölündü. Sorun şu: Maalesef Şanlı Ordumuz (Jandarma Birlikleri dahil) erken ve etkin kullanılamadı, geç müdahale edildi. Nedenini tartışmayacağım. İktidardan yana olan emekli subaylar ve generaller Millî Güvenlik’ten dem vurup askerin hiç kullanılmaması gerektiğini dahi, muhtemel ABD saldırısı nedeniyle ya da darbe endişesi ile iddia ediyorlar. Bu ne büyük gâf. Diğer gurupta eksikliği ballandıra ballandıra seçim hazırlığı potasına sokuyor. İkisi de yanlış..

 

İşin doğrusu; Devlet kimsenin çiftliği değildir. Kurumlar siyasetin oyuncağı ya da tarafı asla değildir. Topluma ısrarla şu algıyı sokanlar şaibelidir. Şanlı Ordumuzu radikal laik, Kemalist, Batıcı göstermeye çalışanlar, AFAD’ı iktidarın alt unsuru gibi göstermeye çalışanlar... Bu iki kurumu da bu şekliyle göstermeye çalışan iktidar ve muhalefet kanadında kişiler var. Bu kişiler Millet Düşmanıdır. Kurumlar ve yapılar kimsenin arka bahçesi değildir. Milletin ve devletin emrindedir. N. ERBAKAN Hocam Merhum “Kuklalara değil, kuklacıya bakın.” derdi. Doğrusu da budur.

 

Özetle afetler AFAD tarafından yönetilir, diğer kuruluşlar AFAD’ın emrine girer. Bilelim ki herkes devlet ve Milletimizin emrindedir.

 

Şanlı Ordumuzu, TSK’ni hala NATO’nun Ordusu diye tahkir eden, hâkir ve düşmanca gören, devlette üst düzey görevler yapmış insanları üzülerek gördüm. Bu hayasızlıklarını Allah’a havale ediyorum. Rabb’im hesabını bu dünyada sorsun onlara. TSK, Milletimizin bağrından çıkmış, mensuplarına Aziz Milletimin MEHMETÇİK, kuruma da PEYGAMBER OCAĞI dediği tertemiz bir yapıdır. Şanlı Ordumuzu 28 Şubatçı İhanetle ilişkilendirmek iftiradır. Kabul etmiyoruz. Biz hiç NATO’cu olmadık, sizin gözyaşlarınıza bakıp 2007 yılına kadar FETÖ’ye kötü bakmadık, siz kızlarınızı çifter çifter FETÖ’cü damatlara verirken biz ihaneti görüyorduk.

 

AFAD madem bu işi üstlendi. TSK’nin bu konudaki sürekli yönerge, emir ve planlamalarını istemelidir. Akabinde AFAD Ülkemiz için topyekûn afet, yangın vb. felaketlere karşı AFAD SEFERBERLİK YÖNERGESİ hazırlamalıdır. TSK’nin SEFERBERLİK PLANLARI gibi AFAD’ın da SEFERBERLİK PLANLARI olmalıdır. Bu planlar için gerekli yasalar TBMM’ince çıkartılmalıdır.

 

Afetlerde Güvenlik sorun olmuştur. Maalesef yağmacılar, yardımları istismar edenler çıkmıştır. Özellikle sınır güvenliği de problem olmuştur. İçişleri Bakanlığı bu konuyu da incelemeli öncesinde ayrıntılı ve alternatif planlama yapmalıdır.

 

Depremde suçlananlar sadece müteahhitler oldu. Peki, bunların hırsızlığına göz yumanlar, hırsızlıkları gizleyen kitabına uyduran yapı denetim firmaları, imza atan belediyeciler, rüşvet alanlar ne olacak? Ya İmar Afları!.. Bunlar da büyük ders olmuştur. Gereği yapılmalıdır. Ayrıca afetler için toplanan paraların akıbeti de halka açıklanmalıdır.

 

Yardım toplayan STK’na bakalım.

 

İslâmî görünümlü STK, devletin Kızılay, AFAD gibi kuruluşlarına göre ciddi oranda yardım topladı bir sanatçının yardım kuruluşu. Bu arada kamu STK’na verilen paralara vergi kolaylıkları sağlanmasına rağmen… Bu acı bir sosyal sonuçtur. Özellikle İslâmî referansları olan kişi, kurum, STK, siyasi kim varsa başını iki elinin arasına alıp “BİZ NEREDE HATA YAPTIK?” diye düşünmelidirler.

 

Afet bölgesinde görev yapan yiğit yürekli gönüllüleri, AFAD Mensuplarını, Şanlı Ordumuzun fedákâr evlatlarını, Polislerimizi, itfaiyelerimizi, yardım toplayan, yardım yapan yüce gönüllü insanımızı yürekten kutlarım. Allah’ım hepsinden razı olsun. Deprem felâketini metanetle karşılayan bölge insanımızdan Rabb’im razı olsun. Şehitlerimize Rahmet, kalanlara sabır, Büyük Milletimize başsağlığı dilerim.

 

Depremlerle ilgili özellikle ABD’nin teknolojik taarruz (HAARP) ile depremleri tetiklediği uzun süredir konuşulmaktadır. Tüm siyasi kesimler bu tarz Millî Güvenliğimizi tehdit eden konularda birlikte tavır sergilemeli ve üniversiteler konuyu çalışmalıdır.

 

TBMM’nde grubu bulunan partilerin ortak açıklamaları, Yas İlânı, OHAL Uygulaması doğru ve memnuniyet vericidir.

 

Deprem dolayısı ile değerlendirmelerimizi yaptık. İktidarı eleştirdik ancak muhalefetin açıklama ve değerlendirmelerinden de onların sadece her şeye karşı olduğunu, konulara vukûfiyetlerinin olmadığını da üzülerek gördük. Tekrar söylüyorum. Ülkemizde gerçekten muhalefet sorunu var.

 

Bu arada arama-kurtarma çalışmalarına reklamsız katkı sağlayan Tunceli Belediye Başkanı’na da örnek davranışından dolayı teşekkür ederim.

 

         Özetle;

         “...

         Ağlarım, ağlatamam; hissederim, söyleyemem;

         Dili yok kalbimin, ondan ne kadar bîzârım!

         ...

         Şudur cihanda benim en beğendiğim meslek:

         Sözüm odun gibi olsun, hakikat olsun tek.”

         Mehmet Akif Ersoy

NELER SÖYLENDİ?
@
Halil MERT

Halil MERT

DİĞER YAZILARI Savunma Sanayii Özel ya da Kamu Devlettir Tasarruf Ahlâktır Birlikte hâreket ve Erdoğan'la yeni bir yürüyüş! İsrail- iran mı! Yerel seçimlere dâir Değerlendirme ve Sonuçlar Rusya’daki Terör Saldırısından Çıkartılması Gereken Sonuçlar Medeniyet Coğrafyamızda Nevruz Bayramımız ve Büyük Milli Birliğimiz Fetö’yü Aklama Operasyonları… Mit’in Millîleşme Mücàdelesi Türk’süz Ordu İftirası 28 şubat süreci’nin en büyük sonucu paralel devlet ve 15 temmuz Öze dönüş zamanı... Teröre Karşı Mücadele Medeniyet Değerlerinizin İhyàsıyla Olur STRATEJİ HATIR… Kul hakkı ve değer vermek… Ramazan Hoca’nın Şehàdeti ve Müslümanların Hàli İlk Astronutumuz Albay Alper Gezeravcı ve içinden çıktığı sessiz çoğunluk Hûtbe vak'àsı ve olması gereken hûtbe şekli... İdeolojiler ve İdeallerin İstismarı… İdeolojiler ve İdeallerin İstismarı… Terör Dağda Bitmez… Esat Coşan’ın Son Makalesi Yeni Bir Yıla Başlarken… Ezeli Düşmanlarımızı, Onlarla İşbirliği Yapanları Deşifre Ediyoruz Şeyh said üzerinden siyaset yapmak fitnedir bölücülüktür! Sosyal Medya Grupları, Düşünce Grupları, Teklif ve Bilgilendirme Çalışmaları Türklerde Boylar, Ruğlar… Koca Arap ve İslâm Dünyası’nın Yerinde Hamas Mı Kaldı? Küresel Dünya’da Yeni Stratejik Etkinleşme Yöntemleri ve Jeopolitiği Öğretmen Millet İstikbâlinin Mimàrıdır Yerli-Millî Nesiller de Yetiştirmek Zorundayız Dàvà ve Fikirler Çoklarla Değil, İhlâslı, Fedàkâr ve Yiğit Adamlarla Büyümüştür Millî birlik-güç-etki alanımızda müessiriyet Siyonizm, Kara Asalet Birlikte Kutlu Geleceğimizi İnşa Zamanı Harp Silah ve Araçları Bizim mi! Filistin Cephesi’nde Son Durum Filistin mi, işgal edilmiş vatan mı! Türeyiş Strateji, Psikolojik Harp/Harekât Çalışma Merkezi Türkiye Tarihi, Genel İslâm Tarihi ve Genel Türk Tarihi Değil Midir? Millî Sanayii Gayretleri ve Darbeler Turan… kızılelma… ülkü… Türk cihan hâkimiyeti mefkûresi ya da… Anadolu Hapsinden Çıkış Zamanı Devlet ve Millet Aleyhine Delil Oluşturup Millî Mirası Mahveden İç İhanet Millî İdeolojinin Temeli Ordumuz millî gücün mihenk taşıdır Gelenekleri İle Geleceğe Yürümelidir Devlet ve Millet Aleyhine Delil Oluşturup Millî Mirası Mahveden İç İhanet 15 Temmuz İhàneti Sonrası… Kürt, Kürdistan ve Irkçılık Belâsı… Resmî Ordu Dışındaki Yapılar Savunma sanayii stratejiktir, tam bağımsızlığın, millet iràdenin göstergesidir. Millî kalmalıdır Türkiye Yüzyılı Hükümeti, Tepkiler, Beklentiler… Cumhurbaşkanımızdan Ne Bekliyoruz? Emperyalizmin son oyunu Kılıçdaroğlu'nun Ümit Özdağ Soslu Hdp’li aldatmacası Ya devlet başa ya kuzgun leşe!... 1.Tur seçim notları ve 2. Tur başkanlık seçimi Teknofest ya da büyük mefkûre birliği ya da ötekileştirmeye inat birlik profilimiz Teknofest Kürt, Kürdistan, Irk, İctimai Irk… Kimlik Bunalımı Ekonomi, Deprem, Bayram, Burukluk Ve Kırgınlık İçinde Bir De Seçim… Seçim Sürecinde Kazakistan’dan Bir Gazetecinin Soruları ve Cevaplarımız Geleceğimiz ve Hangi Türk Milliyetçiliği Muhàrip Olmadan Mücàhid Olmaz Çanakkale, Nevruz, Millî Birlik… Ve Anka Misàli Yeniden… Namazsız Mücahidler, Ötekileştirme Körlüğü ve Husûmeti Deprem imtihânı’nın gerçek sonuçları (misafir gözüyle) Deprem İmtihànı ve Millî Devlet Dünya’nın en önemli seçimi neden Türkiye'de? Bir Güzel Adam: Mübariz Seçim Süreci: Konuşulması Gerekenler Türk Milletinin Düşmanları Türk sorunu! Neden? Devlet ebed-müddet, siyasi partiler, stk. İran Türkleri nerede, ya Türkiye ve Azerbaycan!...
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA